LG G7 ThinQ

Google umožní vymazať reklamný identifikátor v každom Android smartfóne

Obmedzí sa tým sledovanie a zber údajov v mobilných zariadeniach s Androidom.

Spoločnosť Google zakomponovala do operačného systému Android 12 nastavenie, prostredníctvom ktorého môžu používatelia odstrániť svoj reklamný identifikátor.

Takýmto spôsobom sa zbavia záujmovo orientovaných reklám, ktoré im servírujú internetové stránky, sociálne siete a aplikácie. Reklamný identifikátor je jedinečným kódom, vďaka ktorému inzerenti vedia, na aké oblasti majú svoje reklamy zacieliť.

Ako vieme, aplikácie sledujú správanie používateľov a zbierajú o nich údaje. Zadávatelia inzercie a vývojári sa k týmto dôležitým údajom dostávajú práve cez reklamné ID poskytované službami Google Play. V súčasnosti Google dovoľuje reklamný identifikátor iba resetovať. Možnosť jeho úplného odstránenia je dostupná len v operačnom systéme Android 12.

Ak si používateľ svoje reklamné ID vymaže, aplikácie sledujúce správanie používateľov odídu s dlhým nosom. Namiesto neho im systém poskytne bezobsažný reťazec núl. To, samozrejme, nespôsobí, že sa už reklamy nebudú zobrazovať. Budú však všeobecné, presnejšie menej relevantné.

Google na stránkach technickej podpory informuje, že reklamný identifikátor si bude môcť vymazať každý, nielen používatelia operačného systému Android 12. Podporované budú v tomto smere všetky zariadenia so službami Google Play, teda aj staršie verzie OS Android. Novinka sa začne rozširovať od 1. apríla 2022.

V rámci aktualizácie Služieb Google Play v druhej polovici roka 2021 bude zavedená novinka. Keď používateľ deaktivuje v nastaveniach Androidu prispôsobovanie pomocou reklamného identifikátora, reklamný identifikátor bude odstránený,“ uvádza Google.

Aplikácie ale môžu využívať reklamný identifikátor aj na iné účely než reklamy (analytika, prevencia podvodov, ochrana osobných údajov). Pre takéto zámery by mali používať identifikátor skupiny aplikácií a nie reklamný identifikátor.

TIP REDAKCIE
Samsung Galaxy S23 prekročí hranice fotografie: Na ceste je až 200 Mpx objektív!

Ak nechcete, aby sa vám prispôsobené reklamy zobrazovali, môžete už teraz aplikáciám zakázať, aby nepoužívali váš reklamný identifikátor. Otvorte nastavenia svojho smartfónu, vyhľadajte položku Google, prejdite na Reklamy a vyberte Odhlásiť sa z prispôsobených reklám.

reklamny identifikator
Foto: Red.

Odstránenie celého reklamného ID, ktoré bude pre staršie systémy k dispozícii od 1. apríla pravdepodobne spôsobí, že sa zbieranie údajov a sledovanie správania aplikáciami v zariadeniach s Androidom výrazne obmedzí.

Google ale nechce inzerentov a vývojárov pripraviť o údaje dôležité pre ich podnikanie. Pripravuje alternatívne mechanizmy pre cielenie reklamy, ktoré reklamný identifikátor v budúcnosti nahradia.

V rámci novo predstaveného projektu Android Privacy Sandbox má v pláne vytvoriť riešenie, ktoré bude priaznivejšie pre súkromie používateľov, no zároveň inzerentom umožní získavať údaje o ich preferenciách. Obmedziť by malo zdieľanie údajov s tretími stranami a takisto metódy skrytého zbierania používateľských dát.

Inými slovami, Google hľadá kompromis, ktorý vývojárom zabezpečí príjmy z reklamy a zároveň posilní ochranu súkromia používateľov. Google tak na to ide inak ako Apple, ktorý do systému iOS 14.5 pridal funkciu App Tracking Transparency.

Používatelia iOS 14.5 a novších verzií môžu aplikáciám jednoducho rozkázať, aby nesledovali ich aktivitu na webe a v aplikáciách. Toto, dá sa povedať, že radikálne riešenie, spôsobilo vrásky Facebooku a jeho reklamnej sieti.

Posťažoval sa, že kvôli prísnej ochrane súkromia v zariadeniach od Apple zaznamenal v minulom roku zníženie tržieb o 10 miliárd dolárov. Google takto prísny byť nemôže. Sám zarába na digitálnej reklame, ktorá predstavuje väčšinu z jeho príjmov.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať