Je to ešte horšie, ako sme si mysleli: Poškodených je 14 exabajtov pamätí, cena SSD diskov prudko narastie

Veľká nehoda vo fabrike zvyšuje ceny SSD diskov. Pozrite sa, koľko si priplatíme.

Ešte začiatkom týždňa sme informovali o kontaminácii v spoločnej fabrike výrobcov Kioxia a Western Digital, ktorá spôsobila odpis viac ako 6,5 exabajtov NAND flash pamätí, ktoré by inak putovali do rôznych SSD diskov a iných pamäťových zariadení. Situácia je podľa všetkého ešte vážnejšia, píše Tom’s Hardware.

Na problém s výrobou reaguje okamžite samotná firma Western Digital, ktorá namiesto predpokladaného zlacnenia svojich produktov o 5 % až 10 % bude ceny naopak zvyšovať, a to o rovnakých 5 % až 10 %. Či za problém s výrobou zaplatia odberatelia alebo koncoví zákazníci momentálne nie je isté.

6,5 exabajtov nebola ani polovica

Vyše 6,5 exabajtov znehodnotených pamätí samo o sebe predstavuje obrovskú stranu. Ako však vyplynulo z dodatočných informácií, išlo len o straty WD. O ďalších 7,5 exabajtov prišla Kioxia. O tom, že ide o obrovskú tragédiu v pamäťovom biznise svedčí aj fakt, že 14 exabajtov činí 7 % celosvetovej výroby v roku 2021.

TIP REDAKCIE
Neznášajú Teslu? Idioti škodia elektromobilom, takáto podlosť sa často nevidí

Zvyšovanie cien sa preto dá očakávať aj na Slovensku. Pozorovať to už môžeme aj na Slovensku či v susednom Česku. Server Svět Hardware poukazuje napríklad na cenu WD Blue SN 570, ktorého cena sa zvýšila zo 108 € na 114,79 €.