Google pripravuje Chrome OS Flex, staršie PC premení na chromebooky

Cloudový operačný systém si bude môcť vyskúšať každý.

Pokiaľ vlastníte starší počítač alebo notebook, ktorého operačný systém už nie je podporovaný, môžete mu vdýchnuť nový život prostredníctvom niektorej z linuxových distribúcií. Onedlho pribudne ešte jedna možnosť, vďaka systému Chrome OS Flex ho dokážete premeniť na chromebook.

Chrome OS Flex je novinkou z područia Google. Prispôsobený operačný systém je nástupcom projektu CloudReady z dielne spoločnosti Neverware, ktorú Google kúpil v roku 2020. Išlo o jednoduchý, voľne dostupný systém na báze Chrome využívajúci otvorené zdroje Googlu.

Chrome OS Flex sa bude dať stiahnuť a nainštalovať do počítačov bezplatne. Podporované nie sú iba počítače s OS Windows, ale aj zariadenia Mac od Apple. Verzia Flex ale nie je plnohodnotným Chrome OS, niektoré veci jej chýbajú. No na druhú stranu, ponúka aj pár zaujímavých výhod, ako uvádza computerworld.com.

chrome os flex
Zdroj: Google

V prvom rade, má nízke nároky na hardvér. Okrem toho bude pravidelne aktualizovaný po vzore štandardného Chrome OS. Jeho súčasťou je oficiálny prehliadač Chrome, digitálna asistencia, funkcia zdieľania nablízku (Android, Chrome OS) či prístup k inému počítaču cez režim vzdialenej plochy.

Čo chýba? Najväčším mínusom je asi absencia obchodu Google Play a s tým súvisiaca podpora Android aplikácií. Taktiež chýba príkazový riadok, Parallels Desktop, podpora pre počítače s čipmi ARM a pár ďalších náležitostí.

TIP REDAKCIE
Hrozí nám úplný koniec súkromia: EÚ nám chce čítať šifrované správy, priblížiť sa máme Číne

Inštalácia Chrome OS Flex prebieha jednoducho a rýchlo. Dokonca ho môžete spustiť priamo z USB kľúča ešte predtým, ako sa pustíte do ostrej inštalácie. Okrem bootovacieho USB s kapacitou minimálne 8 GB budete potrebovať PC s aspoň 4 GB RAM-kou, 16 GB miestom na disku a 64-bitový procesorom. Podporované však nie sú GPU čipy Intel GMA 500, 600, 3600 a 3650.

Zdroj: Google

Chrome OS Flex primárne cieli na školy a firmy, bez problémov si ho však budú môcť zrejme nainštalovať aj jednotlivci. Treba mať na pamäti, že funkcionalita Chrome OS sa točí okolo cloudu a webových služieb. Systém je postavený na základoch Linuxu, najviac z neho vyťažia používatelia previazaní s ekosystémom Google, ktorí nosia vo vrecku Android smartfón.

Operačný systém je zatiaľ dostupný vo vývojárskej verzii. Pokiaľ si chcete vyskúšať jeho skorú beta verziu, zaregistrujte sa na tejto adrese. Google okrem toho priebežne zostavuje zoznam kompatibilných počítačov, ktoré sú na inštaláciu tohto operačného systému vhodné. Pozrieť si ho môžete TU. Podpora je zatiaľ slabšia, resp. v niektorých prípadoch obmedzená, časom sa ale rozšíri.