ZOH 2022 v Číne: Krajiny sa obávajú špionáže, odporúčajú používanie jednorazových telefónov

Organizačný výbor olympijských hier v Pekingu sa ohradil tvrdením, že Čína berie ochranu osobných údajov veľmi vážne. Krajina má dokonca dočasne odstaviť svoje obmedzenia, aj to však len pre účastníkov ZOH.

Atléti z rôznych krajín po celom svete sa aj v týchto chvíľach poctivo pripravujú na tohtoročné zimné olympijské hry. Niektoré krajiny však upriamujú svoju pozornosť nielen na športový aspekt, ale aj na ten bezpečnostný. Prečo? Odpoveďou je Čína.

Nadchádzajúce ZOH sa konajú v Pekingu a v týchto chvíľach sú od nás vzdialené len niekoľko týždňov. A nakoľko sa bude nové rozšírenie jednej z najstarších celosvetových tradícií konať v Číne, nemálo štátov má obavy o digitálnu bezpečnosť.

Podozrenia zo špionáže

V Číne platí viacero striktných pravidiel týkajúcich sa technologického priemyslu, ktoré sa snažia udržiavať kontrolu nad všetkým a nad každým. Z tohto dôvodu sa poniektorí obávajú rizika špionáže, a to predovšetkým Spojené štáty americké. Tie dokonca mali svojich atlétov vyzvať k tomu, aby si so sebou do Pekingu radšej zobrali len jednorazové tlačítkové telefóny, píše sever Fox News. “Podobne ako počítače, aj údaje a aplikácie v mobilných telefónoch sú vystavené škodlivým prienikom, vírusom a kompromitácii údajov,” uviedol poradca pre olympijský tím USA.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!

Organizačný výbor olympijských hier v Pekingu sa ohradil tvrdením, že Čína berie ochranu osobných údajov veľmi vážne. Krajina má dokonca dočasne odstaviť svoje obmedzenia, aj to však len pre účastníkov ZOH. Tí si tak na svojich zariadeniach budú môcť spustiť čokoľvek, dokonca aj služby, ktoré v Číne pre “bežné obyvateľstvo” nie sú dostupné.

“Osobné údaje, ktoré budú zozbierané počas ZOH v Pekingu, nebudú zverejnené, pokiaľ to nebude nevyhnutné,” uvádza výbor. “Informácie akreditovaných zástupcov médií sa budú používať len na účely súvisiace so zimnými olympijskými a paralympijskými hrami.”

Špionáže sa obáva aj Kanada a Holandsko

Spojené štáty americké nie sú jednou krajinou, ktorá sa obáva špionáže a iných digitálnych hrozieb. Podobné opatrenia boli odporučené aj kanadským či holandským športovcom.

Olympijské hry 2022 v Pekingu sa začínajú 4. februára a potrvajú 16 dní, čiže do 20. februára.