musk

19-ročný chlapec vytočil Elona Muska: Sleduje každý pohyb jeho súkromného lietadla

Účet ElonJet uverejňuje podrobnosti o súkromných letoch známeho technologického miliardára.

Server Protocol priniesol začiatkom minulého týždňa zaujímavú správu, ktorej predmetom je známy technologický vizionár Elon Musk a šikovný 19-ročný programátor Jack Sweeney.

Vysokoškolský študent Jack Sweeney vytvoril softvérového robota, ktorý sleduje súkromné lety Elona Muska. Na sociálnej sieti Twitter automaticky publikuje príspevok vždy, keď Muskovo lietadlo vzlietne a pristane.

Riešenie šikovného mladíka využíva pre takýto účel verejne dostupné informácie o letovej prevádzke. Navyše, Musk v tom nie je sám. Podobným spôsobom sleduje aj lety Billa Gatesa alebo napríklad Jeffa Bezosa.

Sleduje ho viac ako 200 tisíc ľudí

Účet ElonJet je však ďaleko najsledovanejším, na konte má cez 219 000 fanúšikov a ďalší stále pribúdajú. Elon Musk patrí na sociálnych sieťach medzi najaktívnejšie „technologické celebrity.“ Neprekvapuje preto, že účet ElonJet pritiahol jeho pozornosť.

Protocol informuje, že Musk mladého programátora kontaktoval ešte vlani na jeseň s tým, že mu dá 5 000 dolárov, ak so sledovaním jeho súkromných letov prestane. Šéf Tesly žiadosť obhajoval bezpečnostným rizikom. Jednoducho nechcel, aby rôzni „blázni“ vedeli o aktuálnom mieste jeho pobytu.

elon musk
Jeden z čerstvých príspevkov z účtu @ElonJet

Sweeney sa však s ponukou neuspokojil. Muska sa opýtal, či ju môže zvýšiť na 50 000 dolárov. Uviedol, že takéto peniaze by boli veľkou podporou pre jeho vysokoškolské štúdium a možno by sa vďaka nim dostal aj k nejakému autu, napríklad Tesle Model 3.

TIP REDAKCIE
Legendárny Black Mirror sa vracia! Netflix vraj chystá 6. sériu obľúbeného seriálu

Musk zareagoval, že o návrhu popremýšľa. Odpoveď však neprišla. Sweeney si skúsenosť najskôr nechal pre seba, zverejnil ju až v týchto dňoch. Serveru Business Insider povedal, že sa rozhodol zverejniť miliardárovu ponuku po tom, ako očividne stratil záujem ďalej vyjednávať.

Sweeneyho podľa vlastných slov stál vývoj softvérového robota veľa času, sumu 5 000 dolárov preto považuje za nízku. Muskovi ale dal pár technických rád, ako môže sledovanie svojich letov skomplikovať.

Vie, že je na dovolenke

Posledná výmena správ medzi Muskom a Sweeneym prebehla minulý týždeň. Tínedžer mu vraj napísal, že by peniaze inkasované za odstránenie účtu radšej vymenil za stáž. Musk si však správu neprečítal. Sweeney tuší, prečo sa odmlčal. Myslí si, že je na dovolenke na Havaji, ako ukazuje účet ElonJet.

Sweeney si prácou na „projekte“ ElonJet zdokonaľoval svoje programátorské zručnosti. Dokonca získal prácu na čiastočný úväzok vo firme UberJets. O lietadlá a veci s nimi súvisiace sa zaujíma od malička, keďže jeho otec pracuje v leteckom priemysle.

Bolo by správne, keby Musk mladíkovi za vymazanie účtu zaplatil? Asi nie. Hoci sa šéf Tesly na nedostatok peňazí ani zďaleka sťažovať nemôže, v tomto prípade by mal dostať prednosť etický princíp.