Švajčiarsko legalizovalo kapsulu, ktorá umožňuje eutanáziu bez zásahu doktorov

Cieľom projektu je človeku poskytnúť možnosť dôstojného a bezbolestného odchodu na obľúbenom mieste. Kapsula sa teda najskôr prenesie do vybranej lokality. Po tom, ako sa do nej žiadateľ o eutanáziu uloží, uzavrie sa a začne sa rýchlym tempom napĺňať dusíkom.

Eutanázia, čiže asistovaná samovražda, je v mnohých krajinách sveta akceptovaná ako nelegálna. Existujú však aj výnimky, z ktorých azda najznámejšia je Švajčiarsko. V tomto prípade sa o asistenciu pri dobrovoľnom odchode zo sveta stará nadácia Dignitas.

Je veľmi ťažké si predstaviť, čo sa musí diať v hlavách ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú zomrieť. Dôvody pre to majú rôzne. Niektorí trpia nevyliečiteľnou chorobou bez šance na budúce zlepšenie. Aby sa teda vyhli zbytočnému trápeniu, rozhodnú sa tomu predísť tým najradikálnejším spôsobom. Prekvapivo však mnohí záujemcovia žiadnou nevyliečiteľnou chorobou netrpia. Často o dobrovoľné usmrtenie žiadajú aj ľudia s vážnymi depresiami či inými formami únavy zo života.

Usmrtenie zväčša prebieha za pomoci látky známej ako pentoarbital sodný. Tá človeka v priebehu pár minút uspí a o trochu neskôr bezbolestne usmrtí. Tento úkon sa však musí vykonávať za pomoci druhej osoby.

V budúcnosti môže proces asistovanej samovraždy vyzerať úplne inak. Práve vo Švajčiarsku totiž legalizovali mobilnú kapsulu, ktorá umožňuje usmrtenie bez potreby ďalšej osoby a na ľubovoľnom mieste, píše BGR. Prístroj nesie názov Sarco a funguje na pomerne jednoduchej báze.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Samsung Galaxy S21 FE: Vynikajúci telefón, ktorý však prišiel neskoro

Mobilná “smrtiaca” kapsula

Cieľom projektu je človeku poskytnúť možnosť dôstojného a bezbolestného odchodu na obľúbenom mieste. Kapsula sa teda najskôr prenesie do vybranej lokality. Po tom, ako sa do nej žiadateľ o eutanáziu uloží, uzavrie sa a začne sa rýchlym tempom napĺňať dusíkom. V krátkom okamihu sa drasticky zníži hladina kyslíku, čoho následkom je mierna dezorientácia a strata vedomia. Smrť tak nastáva ako dôsledok nedostatku kyslíka.

Celý proces má trvať okolo 10 minút, pričom strata vedomia prichádza už v prvých dvoch až piatich minútach. Zahájiť ho pritom musí samotný pacient, a to pomocou tlačidla. Ak je teda pacient nehybný, dobrovoľné usmrtenie týmto spôsobom nie je možné. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti bude môcť byť proces zahájený napríklad hlasovým príkazom.

Tieto kapsule sa majú vyrábať za pomoci technológie 3D tlače. Ich reálne použitie zrejme budeme môcť sledovať už v priebehu budúceho roku.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať