starship

Spoločnosť SpaceX opustili dvaja vysoko postavení reprezentanti

Ide o smutné správy, ktoré prichádzajú na konci veľmi úspešného roku.

Vedenie spoločnosti SpaceX prišlo o dvoch vysoko postavených reprezentantov. Ako píše CNBC, ide o dvoch viceprezidentov, konkrétne Willa Heltsleyho a Lee Rosena.

Will Heltsley zastával funkciu viceprezidenta pre pohon, súčasťou tímu SpaceX mal byť od roku 2009. Ľudia oboznámení so situáciou uviedli, že Heltsley bol odvolaný z funkcie kvôli nedostatočnému pokroku pri vývoji motora Raptor. Tieto motory poháňajú napríklad známe vesmírne lode Starship.

Heltsleyho odchod poukazuje na silný nátlak na rapídny pokrok vo vývoji motorov, nakoľko SpaceX na pôde USA pôsobí ako popredný výrobca vesmírnych lodí, predovšetkým vďaka modelom Falcon 9 a Falcon Heavy. Obrovský dôraz však kladie aj na lode Starship. Zaznamenaných bolo niekoľko úspešných štartov a letov, pričom motory Raptor ich majú ešte viac zdokonaliť.

Sám Elon Musk nedávno prehlásil, že druhá generácia tohto motora ponúka značné vylepšenia vo všetkých smeroch. Práve tá môže konečne umožniť realizáciu jedného z jeho hlavných cieľov, ktorým je multiplanetárny život. Údajne však neponesie označenie Raptor.

TIP REDAKCIE
iPhone 14 má priniesť veľkú zmenu: Ako bude vyzerať nový výrez?

Vývoj a výrobu špičkového motora má po novom na starosti Jacob McKenzie, ktorý v spoločnosti pôsobí už viac ako 6 rokov.

Druhou vysoko postavenou osobou, ktorá opustila SpaceX, je Lee Rosen, viceprezident pre vesmírne misie a štartovacie operácie. Stať sa tak malo ešte minulý týždeň. Celkovo vraj v poslednom období zo spoločnosti odišlo viacero známych tvárí. Medzi nimi sa nachádza aj Ricky Lim, ktorý pracoval v rovnakom odvetví ako Rosen.

Ide o smutné správy, ktoré prichádzajú na konci veľmi úspešného roku. Spoločnosť za pomoci lode Falcon 9 úspešne uskutočnila 25 misií, vyviezla na obežnú dráhu 12 astronautov, rozšírila používateľskú základňu internetu Starlink na zhruba 140 tisíc užívateľov a naďalej pokračuje v práci na lodiach Starship. Jedna z nich má dokonca už v januári podstúpiť veľkú skúšku – prvý orbitálny let. Stále sa však čaká na schválenie zo strany Federálnej správy letectva (FAA).

Total
31
Zdieľaní
Total
31
Zdieľať