Najpoužívanejšie emotikony roka 2021? Rehot a srdiečka

Emotikony používa 92 % celosvetovej internetovej populácie.

Konzorcium Unicode po ročnej prestávke opäť zverejnilo zoznam najpoužívanejších emotikonov. Top desiatku najobľúbenejších symbolov Emoji naposledy zverejnila v roku 2019, vlani rebríček nevznikol.

Napriek pretrvávajúcej pandémii, ktorá sužuje život väčšine ľudí na Zemi, sa výber najpoužívanejších emotikonov oproti roku 2019 príliš nezmenil. Rebríčku opäť kraľuje pozitívny symbol smiechu a lásky.

Číslom jedna je opäť symbol tváre plačúcej od smiechu 😂, nasledovaný emotikonom srdca ❤️. Zostava pokračuje palcom hore, zloženými rukami, nechýba bozkávajúca tvár a ďalšie usmiate Emoji, ktoré používatelia zo svojich klávesníc chrlili najčastejšie.

emoji
Zdroj: meme-arsenal.com

V rámci medzinárodného štandardu Unicode existuje viac ako 3600 rozličných Emoji, väčšinu z nich však ľudia nepoužívajú. Až 82 % zdieľaní pripadá na prvých 100 symbolov. Obľube sa teší najmä grafika vyjadrujúca emócie, ale tiež vyobrazenia rastlín a kvetov.

  1. 😂
  2. ❤️
  3. 🤣
  4. 👍
  5. 😭
  6. 🙏
  7. 😘
  8. 🥰
  9. 😍
  10. 😊

Naopak, najmenej populárnu kategóriu predstavujú vlajky. V tejto kategórii je pritom viac emotikonov než v ktorejkoľvek inej. Významnejšiemu počtu zdieľaní nepomohla ani národná hrdosť sprevádzajúca letné olympijské hry, ktoré sa tento rok konali.

TIP REDAKCIE
Veľké vylepšenie pre foťáky: Apple má pri iPhone 14 výrazne navýšiť počet megapixelov

Konzorcium počas pandémie ale zaznamenalo nárast používania symbolov súvisiacich so zdravím. Do prvej stovky sa prebojovali tri takéto symboly – 🥵, 🥴 a 🦠.

Odkedy vlastne emotikony obohacujú spôsob, akým komunikujeme? Ak nepočítame kombinácie bodiek a čiarok, v modernej grafickej podobe, v akej ich poznáme dnes, vznikli v Japonsku v 90. rokoch. Zozačiatku boli čiernobiele, až o niečo neskôr sa odeli do rozličných farieb.

Koncom 90. rokov navrhol japonský dizajnér Shigetaka Kurita 176 grafických symbolov o veľkosti 12 x 12 pixelov vyjadrujúcich emócie.

Určené boli pre interaktívnu komunikačnú službu operátora NTT DoCoMo. V tej dobe v mobiloch ešte len začínal úradovať Wireless Application Protocol (WAP), predchodca súčasného mobilného internetu.

Prvým mobil s prístupom na internet cez WAP vyrobila Nokia, išlo o štýlový model Nokia 7110 s posuvným krytom, pamäťou na 500 krátkych textových správ, 1000 záznamov v adresári a pohotovostnou výdržou 260 hodín, ako uvádza dobová tlačová správa.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať