formula E

Formula E ukázala najefektívnejšie pretekárske auto na svete

40 percent spotrebovanej energie si vyrobí rekuperáciou.

Formula E a Medzinárodná automobilová federácia (FIA) poskytli prvý pohľad na elektrický monopost 3. generácie (Gen3), ktorý sa predvedie v 9. sezóne (2022 – 2023) Medzinárodného šampionátu ABB FIA.

Pretekársky špeciál 3. generácie bol predstavený vybranej skupine výrobcov, tímom, jazdcom a partnerom v španielskej Valencii, kde prebieha predsezónne testovanie pre 8. sériu Majstrovstiev sveta.

8. séria šampionátu Formula E odštartuje v januári budúceho roka. Bude poslednou pre monopost 2. generácie, ktorý v ďalšom roku nahradí avizovaná novinka. Aj keď elektrické formule nemusia byť pre každého také atraktívne ako klasická benzínová F1, minimálne ich technologické pozadie za pozornosť stojí.

formula E
Zdroj: FIA/FE

Organizácia sa totižto pochválila, že monopost 3. generácie je najefektívnejším pretekárskym autom sveta. Až 40 percent energie spotrebovanej v pretekoch si má vozidlo vyrobiť samo, pomocou regeneratívneho brzdenia. Rekuperačný výkon dosiahne až 600 kW.

TIP REDAKCIE
Nebude úniku: O smartfónoch sa písalo už v roku 1953!

Po ruke sú tiež ďalšie prvenstvá. Pôjde o prvú formulu bez zadných hydraulických bŕzd a zároveň o prvé vozidlo tohto typu s pohonným ústrojenstvom vpredu aj vzadu. Hnací výkon 350 kW sľubuje maximálnu rýchlosť na úrovni 322 kilometrov, resp. 200 míľ za hodinu.

formula E
Zdroj: FIA/FE

Zrýchlenie, kapacitu batérie a ďalšie detaily si zatiaľ predstavitelia nechávajú pre seba. Nič viac sa nedá vyčítať aj z publikovaných fotiek, stačiť nám musí ľahko osvetlená silueta kontúr chystaného špeciálu.

Šéf Formuly E Jamie Reigle smelo vyhlásil, že sa im podarilo vyrobiť „najrýchlejšie, najľahšie, najvýkonnejšie a najefektívnejšie pretekárske auto“. Spomenul aj udržateľnosť, ktorá sa v rozličných odvetviach skloňuje čoraz častejšie.

„Nulovú uhlíkovú stopu“ špeciálu 3. generácie podporí recyklácia spotrebovaných či zničených súčastí vyrobených z uhlíkových vlákien, ako aj pneumatiky, ktoré budú z 26 percent vyrobené z trvale udržateľných materiálov.

Total
67
Zdieľaní
Total
67
Zdieľať