O dva týždne nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca tohto storočia

Čiastočne budú môcť zatmenie sledovať aj obyvatelia Južnej Ameriky či západných častí Európy. Žiaľ, Slováci na tom budú o čosi biednejšie.

19. novembra nás čaká najdlhšie zatmenie Mesiaca tohto storočia. Vyvrcholiť má o 4:00 ET, čiže zhruba o 9:00 nášho času, píše server Business Insider.

O dva týždne sa Zem postaví medzi Slnko a Mesiac, čo povedie k najdhlšiemu zatmeniu našej prirodzenej družice medzi rokmi 2001 a 2100. Zem by mala prekryť až 97 % slnečného svitu, kvôli čomu sa Mesiac sfarbí do tmavých červených odtieňov. NASA deklaruje, že zatmenie bude trvať presne 3 hodiny, 28 minút a 23 sekúnd. Kde a kedy ho bude možné sledovať?

Pochopiteľne, zatmenie Mesiaca nikdy nie je viditeľné pre celú populáciu, ale len časť. Tentokrát si ju najviac vychutnajú obyvatelia Severnej Ameriky, a to naprieč všetkými 50 štátmi. Nebudú pritom potrebovať žiadne ďakohľady ani teleskopy.

Slováci majú smolu

Čiastočne budú môcť zatmenie sledovať aj obyvatelia Južnej Ameriky či západných častí Európy. Žiaľ, Slováci na tom budú o čosi biednejšie. Hranica viditeľnosti totiž prechádza priamo cez našu krajinu, a teda bude môcť zatmenie sledovať len západ, a aj to len minimálne. Začať sa má o 7:19 nášho času, čiže 15 minút po východe slnka.

Nie všetko je však stratené. Zatmenie bude možné sledovať prostredníctvom živého prenosu, ktorý nájdete tu. A ak by ste ho náhodou nestihli alebo nemali čas si ho pozrieť z archívu, podľa NASA nás v nasledujúcich 8 dekádach čaká ešte 179 ďalších zatmení Mesiaca. To najbližšie sa má odohrať 16. mája 2022.

TIP REDAKCIE
Drony od DJI majú problém so smartfónmi Pixel 6, prenos videa nefunguje

Total
20
Zdieľaní
Total
20
Zdieľať