Ako rýchlo smartfóny strácajú na hodnote? Za rok to môže byť až 75 %!

Čo asi mnohých neprekvapí, najmenej na hodnote strácajú smartfóny od Apple. Pri tých ročná strata činí len 41 %, dvojročná zase 60 %.

Je všeobecne známym a platným faktom, že veci časom strácajú na hodnote. V dnešnom svete sa opotrebenie veľmi často skloňuje v súvislosti s elektronikou, ktorej veľkú časť tvoria smartfóny. Len málokto si však uvedomuje, ako presne týmto zariadeniam klesá hodnota.

Zrejme aj z tohto dôvodu sa britský obchod musicMagpie, ktorý sa zameriava na predaj repasovanej elektroniky, rozhodol zostaviť niekoľko grafov reprezentujúcich priemernú rýchlosť opotrebenia smartfónov za 12 až 24 mesiacov. Zameral sa predovšetkým na produkty od spoločností Apple, Samsung, OnePlus, Google a Huawei. Ako si viedli?

Najhoršie si viedol Huawei, najlepšie Apple

Absolútne najviac na hodnote strácajú smartfóny od čínskeho výrobcu Huawei. Ich hodnota po roku klesá v priemere o 75 %, čo je priam alarmujúce. Po dvoch rokoch to môže byť až 87 %. Najhoršie ročné výsledky vykazovali modely Mate 30 Pro (87 %) a Huawei P20 (84 %).

Štvrtú priečku obsadil Google, ktorého smartfóny po roku strácajú približne 65 % hodnoty, pričom po dvoch rokoch je to okolo 83 %. Oproti Huawei je tak lepší len o 4 %.

TIP REDAKCIE
POZOR: Uniklo 190 infikovaných aplikácií! Kradli peniaze, ak ich máte, urýchlene ich odinštalujte!

OnePlus je na tom s ročným opotrebením ešte horšie ako Google (69 %), no naopak vykazuje lepšie výsledky po dvoch rokoch (78 %). Pomerne prekvapivým a zaujímavým faktom je, že najviac po roku na hodnote stráca OnePlus 8, a to až 83 %. Len o 1 % lepšie, konkrétne po dvoch rokoch, je na tom Samsung. Pri tom najviac strácali skladacie smartfóny Flip a Fold.

Čo asi mnohých neprekvapí, najmenej na hodnote strácajú smartfóny od Apple. Pri tých ročná strata činí len 41 %, dvojročná zase 60 %. Taktiež zreba poznamenať, že všetkých 10 priečok v rebríčku smartfónov, ktoré po roku prichádzajú o najmenšiu časť svojej hodnoty, sú práve iPhony. Najlepší výkon pritom podal štandardný iPhone 11.

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 13 (256 GB)

Total
13
Zdieľaní
Total
13
Zdieľať