Rusko vyšetruje Netflix, nepáčia sa mu filmy s LGBT tematikou

Firme hrozí pokuta a pozastavenie poskytovania služieb.

Splnomocnenec pre ochranu rodín v Rusku sa štátny orgánom posťažoval, že internetový gigant Netflix porušuje zákon z roku 2013, ktorý zakazuje šírenie a propagáciu obsahu súvisiaceho s homosexualitou.

Štátna moc na obvinenia zareagovala a začala Netflix vyšetrovať, ako uvádza spravodajská agentúra Reuters odvolávajúca sa na denník Vedomosti.

Komisárka Olga Baranetsová tamojšie ministerstvo vnútra upozornila, že sa v knižnici Netflixu nachádzajú filmy a seriály s LGBT tematikou, ktoré sú označené ako vhodné pre divákov vo veku 16 rokov a viac.

Ruský zákon z roku 2013 však zakazuje šírenie informácií o „netradičných sexuálnych vzťahoch“ medzi osobami, ktoré sú mladšie ako 18 rokov.

Zdroj z prostredia Netflixu mal pre denník Vedomosti uviesť, že počas kontroly vykonanej začiatkom novembra nenašli v databáze služby žiadny LGBT obsah, ktorý by bol určený pre divákov mladších ako 18 rokov.

Netflix
Ilustr. foto: Pinterest

Pokiaľ ruské Ministerstvo vnútra dospeje k záveru, že Netlix uvedený zákon naozaj porušil, hrozia mu sankcie. Pokuta vo výške 1 milióna rubľov (zhruba 11 700 eur) by bola vzhľadom na ekonomické kapacity streamovacej spoločnosti zanedbateľná.

TIP REDAKCIE
Okamžité platby medzi bankami prichádzajú, prevod peňazí potrvá pár sekúnd

Čo je však horšie, úrady môžu zakázať prevádzku služby na ruskom trhu, poprípade nariadia, aby prevádzkovateľ odstránil sporný obsah, napríklad film Päťdesiat odtieňov sivej a ďalšie.

Ruský zákon z roku 2013 kritizovali aktivisti aj západné krajiny. Európsky súd pre ľudské práva v roku 2017 rozhodol, že diskriminuje ľudí z LGBTQIA+ komunity a porušuje právo na slobodu prejavu.

Netflix nie je jedinou nadnárodnou technologickou firmou, na ktorú sa ruské orgány zamerali. Tento týždeň vyzvali spoločnosti ako Google, Apple, TikTok alebo Twitter, aby v Rusku otvorili svoje pobočky – lokálne zastúpenia.

Regulačný úrad Roskomnadzor chce prostredníctvom nich dozerať, aby vykonávali aktivitu v súlade s ruskými zákonmi. Museli by napríklad obmedzovať prístup k určitým typom informácií. Ak sa firmy regulačnému tlaku nepodvolia, hrozia im sankcie – obmedzenie inzercie, zberu dát alebo úplný zákaz v krajine.

Total
14
Zdieľaní
Total
14
Zdieľať