oneplus 10 Pro

OnePlus 10 Pro by mal ponúknuť 125 W nabíjanie, nebude v tom sám

Preteky v rýchlosti nabíjania pokračujú.

Komerčný rekord v rýchlosti nabíjania predviedol smartfón Xiaomi 11T Pro, ktorý je spolu so 120 W adaptérom dostupný aj na Slovensku. V budúcnom roku ho ale konkurencia pravdepodobne prekoná, OnePlus 10 Pro má podporovať až 125 W nabíjanie.

Súčasný OnePlus 9 Pro zvládne maximálne 65 W výkon nabíjania, V prípade novej generácie OnePlus 10 Pro by tak išlo v tejto oblasti o významný skok. Vlajkový smartfón od OnePlus však nemá byť jediný, ktorý si s takto rýchlym nabíjaním potyká.

Server notebookcheck.net uvádza, že rovnaký výkon nabíjania ponúkne aj Realme GT 2 Pro, Oppo Find X4, Oppo N a Reno 8 Pro. Avizovaná existencia takejto partičky neprekvapuje.

Firmy OnePlus a Oppo sa viac-menej zlúčili začiatkom tohto roka. Značka Realme je súčasťou rovnakého technologického holdingu. Reno je zase dcérskou značkou Oppo, s ktorou zdieľa svoje technológie.

Oppo predstavilo 125 W nabíjanie ešte v roku 2020, smartfón so 4000 mAh batériou zvládlo nabiť do plnej kapacity za krátkych 20 minút. Výrobca vtedy uviedol, že je technológia pripravená pre komerčné využitie.

oneplus 10 Pro
Foto: Oppo

K extra rýchlemu nabíjaniu výrobcovia zväčša dospeli tak, že integrovanú batériu rozdelili na dva samostatné články. Každý sa nabíja samostatne, no súbežne. Rýchlosť nabíjania sa v priebehu cyklu mení s ohľadom na teplotu zariadenia. Inteligentný softvér spolu s riadiacou jednotkou nabíjanie stráži tak, aby sa smartfón neprehrial, čo by mohlo viesť k požiaru.

TIP REDAKCIE
Svetový unikát vznikol na Slovensku: Vyše 600 vyradených telefónov sa zmenilo na umelecké dielo

Nad technológiou stále visia otázniky týkajúce životnosti akumulátorov, ktorú môže rýchle nabíjanie znižovať. Zatiaľ to ale vyzerá, že veľké škody nespôsobuje. Akumulátor by nemal stratiť významnejšiu časť kapacity skôr, než používateľ vymení svoj smartfón za nový (cca 3 roky).

Na druhú stranu, lídri ako Samsung a Apple sa do takto rýchleho nabíjania nehrnú, na čo asi majú svoje dôvody. V každom prípade, kto bude chcieť vlastniť smartfón so super rýchlym nabíjaním, v budúcom roku by ho mal na trhu nájsť.

OnePlus 10 Pro, ktorý má z menovaných zariadení na našom trhu asi najväčšiu šancu na úspech, by mal byť predstavený začiatkom budúceho roka. Na verejnosť sa už stihla dostať prvá vizualizácia vychádzajúca z prototypu zariadenia.

Aktuálna cena modelu OnePlus 9 Pro

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať