google

Google začal vybraným účtom zapínať dvojstupňové overenie

Začiatkom októbra spoločnosť Google oznámila, že do konca tohto roka automaticky aktivuje dvojstupňové overenie 150 miliónom používateľov jeho služieb ako aj 2 miliónom tvorcov z partnerského programu YouTube.

Dvojstupňové overenie (alebo tiež dvojfaktorová autentifikácia, 2FA, overenie v dvoch krokoch) výrazne zlepšuje zabezpečenie účtu a prihlasovanie sa do rozličných online služieb.

Základom každej registrácie do tej či onej služby je silné heslo. Čím zložitejšie si používateľ zvolí, tým lepšie. Napriek tomu nejde o nepriestrelný spôsob zabezpečenia. Ochranu citeľne zlepšuje ďalšia bezpečnostná vrstva, ktorou je práve dvojstupňové overenie.

Verifikácia v dvoch krokoch dokáže zabrániť útočníkom vo vstupe do vášho účtu aj v prípade, že poznajú vaše heslo.

Svoju totožnosť používateľ jednoducho potvrdí akceptovaním dodatočnej výzvy na mobilnom zariadení alebo zadaním kódu, ktorý dostane cez SMS. Google tieto možnosti rozširuje hardvérovými kľúčmi alebo overovacou aplikáciou Authenticator.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: Dávajte si POZOR, na Slovákov mieria nové SMS-ky, okradnú vás aj o stovky eur!
dvojstupnove overenie
Foto: Red.

Dvojstupňové overenie funguje spoľahlivo, no množstvo ľudí ho stále nepoužíva. Google preto túto technológiu zapne vybraným účtom automaticky. V týchto dňoch s tým už začal, možno ste si aj vy v e-mailovej schránke našli správu, ktorá o tom informuje.

Google každého upozorní 7 dní vopred, než overenie v dvoch krokoch automaticky aktivuje. Tento čas môžu používatelia využiť na to, aby sa s týmto bezpečnostným prostriedkom oboznámili.

dvojstupnove overenie
Foto: Red.

Google predvolene použije štandardný spôsob overenia, ktorá zahŕňa odoslanie výzvy na jedno zo zariadení prepojených s účtom Google. Na iniciatívu Googlu ale čakať nemusíte. Prejdite na túto adresu, na stránku Kontrola zabezpečenia, a zapnite si dvojstupňové overenie hneď.

Na tejto stránke si môžete taktiež skontrolovať uložené heslá, aplikácie a weby, ktoré pristupujú k vašim osobným údajom, zariadenia prihlásené do účtu Google a ďalšie náležitosti spojené so zabezpečením a ochranou súkromia.

Total
9
Zdieľaní
Total
9
Zdieľať