facebook

Nemci budú do konca zimy očkovaní, prekonaní alebo mŕtvi, prehlásil miestny minister zdravotníctva

Nemecko v pondelok zaznamenalo v priemere 608 nových prípadov na milión obyvateľov. Len pred mesiacom to pritom bolo “len” 162 prípadov.

Počet prípadov nákazy vírusom COVID-19 prudko rastie nielen u nás, ale aj v okolitých krajinách. Napríklad v Rakúsku sa rozhodli pre celoplošný lockdown a údajne sa tu uvažuje aj nad zavedením povinného očkovania. Veľmi dobre na tom nie je dokonca ani Nemecko, ktoré môže byť v blízkej budúcnosti nútené výrazne sprísniť zavedené opatrenia.

Nemci budú do konca zimy “očkovaní, prekonaní alebo mŕtvi”, prehlásil Jens Spahn, nemecký minister zdravotníctva, odkazujúc na zhorušujúcu sa situáciu v krajine. Nemecko v pondelok zaznamenalo v priemere 608 nových prípadov na milión obyvateľov, informuje Business Insider. Len pred mesiacom to pritom bolo “len” 162 prípadov. Spahn tvrdí, že nezaočkované osoby si musia dať “veľmi, veľmi, veľmi veľký pozor v každej situácii”, ak sa nechcú nakaziť.

Ku zhoršujúcej sa situácii sa vyjadrila aj nemecká kancelárka, Angela Merkelová. Konkrétne uviedla, že krajina sa nachádza vo “veľmi dramatickej situácii” a potrebuje prísnejšie opatrenia, píše Reuters odvolávajúci sa na hneď dva anonymné zdroje. K pritvrdeniu mala vyzvať všetkých 16 nemeckých spolkových krajín.

Väčšina obyvateľov v Nemecku je už očkovaná, najčastejšie vakcínou od spoločnosti Pfizer. Miera zaočkovanosti dosahuje 68 %, čo je oveľa viac v porovnaní s celosvetovým priemerom, ktorý predstavuje 40 %.

TIP REDAKCIE
Honor 60 a Honor 60 Pro OFICIÁLNE: Plynulé displeje, kvalitné foťáky aj bleskové nabíjanie

Ďalší pohľad na situáciu ponúka Hendrik Streeck, riaditeľ Ústavu virológie na Bonnskej univerzite. Ten síce potvrdil, že situácia v Nemecku je vážna, avšak nesúhlasí s názorom ministra zdravotníctva, že do konca zimy príde do kontaktu s vírusom každý občan.

Ralf Reintjes, profesor epidemiológie na Univerzite aplikovaných vied v Hamburgu, uviedol, že krajinu postihuje aj výrazná skepsa spojená s očkovaním a celkovou únavou, ktorú spôsobuje pandémia.

Zatiaľ nie je úplne isté, či sa Nemecko inšpiruje svojím susedom a začne seriózne uvažovať nad zavedením povinného očkovania. Nie je to totiž také jednoduché, a to ako zo štrukturálneho, tak ani morálneho hľadiska. Streeck uviedol, že imunita z vakcíny slabne po približne šiestich mesiacoch. Zákon o povinnom očkovaní by tak musel vynucovať vakcináciu obyvateľstva približne každých 6 mesiacov. Politici sa taktiež obávajú, že takýto zákon by narušil dôveru vo vládu, čo by v časoch, aké máme teraz, skutočne nepomohlo.

Total
12
Zdieľaní
Total
12
Zdieľať