model S

Tesla napriek polovodičovej kríze predala viac áut, ako sa očakávalo

K zákazníkom sa v Q3 dostalo takmer štvrť milióna vozidiel.

Automobilový priemysel trpí kvôli nedostatku polovodičových komponentov. Automobilky sú nútené obmedzovať alebo rovno pozastavovať výrobu, čo sa prirodzene podpisuje pod ich predajné výsledky. Čipy chýbajú aj Tesle, tá sa však s ich nedostatkom dokázala popasovať lepšie.

Tesla v 3. štvrťroku 2021 predala zákazníkom 241 300 elektromobilov, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 102 000 vozidiel viac. Vo všeobecnosti ide o najlepší štvrťročný výsledok v histórii automobilky, ktorý prekonal odhady analytikov, uvádza The Verge.

Firma na rozdiel od tradičných výrobcov dokázala zákazníkom dodať väčší počet vozidiel. General Motors, najväčšia automobilka v USA, predala v 3. kvartáli 446 997 áut, čo však v kontraste s 3. štvrťrokom 2020 predstavuje pokles o 33 percent.

tesla
Tesla Model 3. Foto: Pixabay

Tesla na nedostatok polovodičov reagovala pružne. Priebežne si zabezpečovala dodávky rôznych typov čipov, pre ktoré upravila softvér elektromobilov tak, aby dokázali fungovať namiesto tých, ktoré teraz nie sú v dodávateľskom reťazci k dispozícii. Firma teda nečakala na jeden konkrétny komponent, ktorý používa bežne, ale siahla po tom, čo bolo poruke.

TIP REDAKCIE
To bolo rýchle: Dbrand upravil svoje kryty pre PlayStation 5. Bude to Sony stačiť?

Spoločnosť okrem toho ťaží zo silného dopytu po jej elektromobiloch na čínskom trhu. Tesla tam začala vyrábať a predávať vozidlá začiatkom roka 2020. Rast produkcie na západných trhoch podporí nová továreň sídliaca v hlavnom meste amerického štátu Texas a taktiež fabrika Gigafactory, ktorá vyrástla v blízkosti nemeckého Berlína.

Spustenie jej prevádzky by malo prebehnúť onedlho, čaká sa na posledné administratívne úkony a potrebné schválenia úradmi.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať