Nedostatok čipov opäť zaúradoval: Škoda má do konca roka obmedziť, prípadne zastaviť výrobu

Škoda s obmedzením výroby začne 18. októbra, pričom prioritou bude dokončovanie vozidiel, ktorým kvôli nedostatku čipov chýbajú niektoré súčiastky.

Následky nedostatku čipov možno stále cítiť v mnohých odvetviach technologického priemyslu. Neovplyvňuje pritom len výrobcov smartfónov, grafických kariet či herných konzol, ale do značnej miery aj automobilky. Medzi ne sa zaraďuje napríklad aj česká Škoda, ktorá môže kvôli kríze do konca roka výrazne obmedziť, prípadne pozastaviť výrobu nových automobilov. O novinke informujú České noviny.

Tento plán sa má vzťahovať na všetky tri závody nachádzajúce sa na pôde Českej republiky. Nedostatok čipov údajne pociťujú aj niektorí dodávatelia automobilky.

S obmedzením pracuje aj Toyota v Kolíne, no napríklad Hyundai v Nošoviciach zachováva pôvodné tempo. Predpokladá sa, že celkový objem vyrobených automobilov v Českej republike bude tento rok až o pätinu nižší ako v roku 2019.

Škoda nedostatok polovodičov pripisuje nižšej produkcii ázijských výrobcov, za ktorý môže pandémia vírusu COVID-19. Kvôli kríze údajne nebude vedieť tento rok vyrobiť až 100 tisíc vozidiel, pričom od 27. septembra na nasledujúcich 7 dní automobilka dokonca úplne pozastavila svoju výrobnú činnosť.

Škoda obmedzí výrobu od 18. októbra

Škoda s obmedzením výroby začne 18. októbra, pričom prioritou bude dokončovanie vozidiel, ktorým kvôli nedostatku čipov chýbajú niektoré súčiastky. Počet skladovaných nedokončených vozidiel českej automobilky sa aktuálne pohybuje v rozmedzí od 30 tisíc do 50 tisíc. Čo sa týka zamestnancov, tí ostávajú pracovať z domu za 85 % svojej bežnej mzdy, pričom v nasledujúcom období hrozí zníženie na úroveň 80 %.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Zatiaľ nie je úplne isté, ako veľmi čipová kríza postihla, respektíve postihne objem výroby Škody. Ak sa situácia nezlepší ale naopak zhorší, môže prísť o viac ako 100 tisíc vozidiel.

Celkovo sa má tento rok v Českej republike vyrobiť 1,15 milióna vozidiel. Ako už bolo spomenuté vyššie, je to o pätinu menej ako v roku 2019. Je to taktiež aj o 150 tisíc kusov menej, než koľko sa predpokladalo pred pár mesiacmi.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať