Intel Alder Lake OFICIÁLNE: Revolučné procesory majú byť kráľmi gamingu

Intel ukázal budúcnosť. Takýto krok čakal len málokto. Teraz je na rade AMD.

Intel včera predstavil novú generáciu desktopových procesorov s označením Alder Lake. 12. generácia prináša obrovské zmeny, ktoré Intel spravil kvôli tomu, aby ostal konkurencieschopný. Vlastné testovanie však poukazuje na to, že rozdiel vo výkone je väčší, než sme možno čakali.

Najväčšou zmenou medzi procesormi 12. generácie a staršími procesormi je zloženie jadier. Zatiaľ čo v minulosti boli súčasťou procesora len výkonné jadrá, tento rok sa Intel rozhodol aj pre zaradenie menej výkonných, no za to efektívnejších jadier.

Najvýkonnejší Intel Core i9-12900K je tak zložený z 8 výkonných jadier Golden Cove (P-Cores) a 8 efektívnych jadier Gracemont (E-Cores). Podobnú hybridnú architektúru iste poznáte z mobilných zariadení alebo zo stále nového Apple Silicon (M1, M1 Pro a M1 Max).

Röntgenový záber nového procesora.

Najlepší pre hráčov

Intel tvrdí, že ich nový procesor je najlepší procesor pre hranie hier na svete. Má byť až tak výkonný, že má minimálne v hrách prekonávať najvýkonnejšiu konkurenciu v podobe AMD Ryzen 9 5950X. Výkon mu dodáva celkom 16 jadier s 24 vláknami, ktoré vďaka technológii Turbo Boost Max 3.0 dosahujú maximálny takt 5.2 GHz.

Na Slovensku sa bude Core i9-12900K predávať za 610 €.

Aj lacnejšie modely

Intel okrem vlajkovej lode pochopiteľne predstavil aj lacnejšie modely, ktoré vďaka svojmu hybridnémnu dizajnu predstavujú veľmi zaujímavú voľbu pre ľudí, ktorí hľadajú lepší pomer ceny a výkonu.

Nový dizajn je škálovateľný. Intel dokáže vyrobiť aj mobilné či ultramobilné verzie.

K dispozícii budete mať Intel Core i7-12700K s 12 jadrami a 20 vláknami s taktom 5.0 GHz. Procesor je zložený z 8 výkonných P-Cores a 4 menej výkonných, no úsporných E-Cores. Core i7 12. generácie sa na Slovensku bude predávať za 417 €.

TIP REDAKCIE
Poznámky Alberta Einsteina ku teórii relativity vydražili za rekordnú cenu: Predali sa za 11,6 milióna eur

Nakoniec došlo k predstaveniu aj najlacnejšieho z trojice – Core i5-12600K vhodný pre bežné zostavy skutočne určené „len“ na hranie. Novinka ponúka 10-jadrový procesor so 16 vláknami zložený zo 6 výkonných P-Cores a 4 menej výkonných E-Cores. Procesor dokáže dosiahnuť maximálny takt až 4.9 GHz.

V prípade, ak by ste nemali záujem o verziu s integrovanou grafikou, siahnuť môžete po verziách s označením „KF“. Tie sú o pár desiatok eur lacnejšie.

PCIe 5.0, DDR5 a nová pätica

Vzhľadom na to, že ide o veľkú novinku, ktorú potrebuje Intel dostať do PC skriniek čo najväčšieho počtu zákazníkov, vybavil procesory podporou pre všetky nové štandardy.

Nechýba tak podpora pre PCIe 5.0, DDR5 a mnoho ďalšieho. Vzhľadom na to, že samotné procesory sú väčšie než prechádzajúce generácie (hlavne vďaka novým E-Cores, ako aj integrovanej grafike), využívajú novú päticu LGA 1700.

Pri nej si treba dávať pozor na kompatibilitu chladičov. Sme si istí, že výrobcovia chladičov si s tým poradia rýchlo, no zabudnúť by ste na to nemali ani vy.

Prvé nezávislé recenzie 12. generácie procesorov Intel budú zverejnené už 4. novembra, kedy končí informačné embargo. Dovtedy budeme musieť čakať na to či sú tvrdenia amerického výrobcu čipov skutočne pravdivé alebo či má AMD stále navrch.

Total
3
Zdieľaní
Total
3
Zdieľať