Štart Blue Origin odložili o 1 deň: Na palube bude aj William Shatner, herec, ktorý stvárnil kapitána Kirka

90-ročný herec musí počkať.

Americká spoločnosť Blue Origin odložila druhý let svojej suborbitálnej rakety New Shepard s posádkou o jeden deň — z 12. na 13. októbra. Dôvodom odkladu je predpovedaný vietor, ktorý by mohol let ohroziť, informovala v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie hovorkyne Blue Origin.

Na palube rakety bude aj 90-ročný herec William Shatner, ktorý hral kapitána Kirka v kultovom seriáli Star Trek. Shatner sa tak stane najstarším človekom, ktorý sa dostal do vesmíru.

Plánovaný let potrvá len približne desať minút, pričom posádka sa dostane tesne nad tzv. Kármánovu hranicu vo výške 100 kilometrov nad povrchom Zeme, ktorá je všeobecne považovaná za hranicu medzi zemskou atmosférou a kozmickým priestorom. Posádka tiež zažije asi štvorminútový bezváhový stav.

Prvý let New Shepard s posádkou sa uskutočnil 20. júla. Raketa vtedy úspešne odštartovala, dosiahla hranicu vesmíru a bezpečne sa vrátila na Zem. Na palube boli okrem miliardára a zakladateľa firmy Blue Origin Jeffa Bezosa aj jeho brat Mark, 82-ročná pilotka Wally Funková a 18-ročný absolvent strednej školy Oliver Daemen. Ten sa stal vôbec najmladším človekom vo vesmíre.

TIP REDAKCIE
VIANOCE 2021: Orange ukázal vianočnú ponuku. Toto všetko sa mení!
Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať