spaceX

SpaceX sa pripravuje na prvý kompletne civilný vesmírny let. Raketa Falcon 9 môže odštartovať už o týždeň!

Inspiration4 bude úplne prvou misiou, ktorá vyšle na orbitu Zeme posádku zloženú “výlučne” z civilistov, respektíve súkromných astronautov.

Spoločnosť SpaceX sa pomaly pripravuje na štart vesmírnej misie Inspiration4. K jej účelom poslúži raketa Falcon 9, ktorá sa má už v týchto chvíľach nachádzať na štartovacej rampe.

Počas prehliadky strediska NASA jeden z turistov natočil video, ktoré zachytáva presun rakety spoločnosti SpaceX na historicky významný štartovací komplex s označením 39A (LC-39A). Známejší je však skôr ako Pad 39A, informuje server Teslarati.

Video sa pôvodne objavilo na sieti Reddit, kde ho zverejnil užívateľ whiterice07.

Čím je táto rampa taká významná? Štartovala z nej napríklad raketa Saturn V použitá pri legendárnej misii Apollo 11, raketoplán Space Shuttle či vlastne každá jedna misia s posádkou smerujúcou na Mesiac. Misia Inspiration4 síce nebude tak dramatická ako prvé pristátie na našej prirodzenej družici, no aj napriek tomu sa stane významným míľnikom v histórii vesmírnych výprav.

Prvá kompletne civilná výprava do vesmíru

Inspiration4 totiž bude úplne prvou misiou, ktorá vyšle na orbitu Zeme posádku zloženú “výlučne” z civilistov, respektíve súkromných astronautov. O uskutočnenie letu sa okrem Elona Muska postaral aj známy miliardár Jared Isaacman. Ten venoval nemocnici St. Jude Children’s Research Hospital neuveriteľnú čiastku vo výške až 100 miliónov dolárov. Celkovo chcel dodať dvojnásobok tejto hodnoty, no zvyšné peniaze sa rozhodol vyzbierať vo forme príspevkov od občanov.

spaceX
Foto: SpaceX/Flickr

Tých motivoval tak, že každý, kto prispel čiastkou vyššou ako 10 dolárov, bol zaradený do žrebovania o miesto na palube rakety Falcon 9. Finálna posádka misie Inspiration4 sa sformovala koncom marca a okrem Isaacmana pozostáva z 29-ročnej zamestnankyne nemocnice St. Jude Children’s Research Hospital, 41-ročného veterána amerických vzdušných síl a 51-ročnej vysokoškolskej profesorky.

Kedy odštartujú? Raketa Falcon 9 by mala na orbitu Zeme vzlietnuť 14. septembra o 20:00 EDT, čiže 15. septembra o 2:00 nášho času.