galaxy watch 4

Samsung špekuluje so solárnym nabíjaním hodiniek, ukazuje patent

Galaxy Watch Solar?

Výdrž na jedno nabitie nie je pri inteligentných hodinkách zrovna očarujúca (česť výnimkám). Vzhľadom na ich kompaktné rozmery neexistuje veľký priestor, kam by sa dala umiestniť objemnejšia batéria.

Výrobcovia výdrž na na jedno nabitie predlžujú softvérom. Režimy navrhnuté pre úsporu energie dokážu výdrž hodiniek predĺžiť aj výraznejšie, používateľ však pri nich musí počítať s obmedzenou funkcionalitou. Nepretržité meranie tepu, zisťovanie polohy, spojenie so smartfónom… Všetko si pýta energetickú daň.

Lepšiu výdrž na jedno nabitie pri svojich hodinkách rieši aj Samsung. Budúce hodinky Galaxy Watch by si k tomuto cieľu mohli pomôcť solárnym nabíjaním. Fotovoltický článok by ale juhokórejský výrobca nemusel umiestniť nad obrazovku, ako by sa mohlo zdať.

hodinky
Foto: USPTO

Navrhnúť môže špeciálny remienok, ktorého súčasťou budú solárne články. Aspoň to tak vyzerá podľa prihlášky, ktorú si Samsung podal na americkom patentovom úrade (USPTO). LetsGoDigital uvádza, že si spoločnosť tento patent zaregistrovala ešte v roku 2019, úrad ho však zverejnil len nedávno.

Môže to naznačovať, že Samsung na technológii naozaj usilovne pracuje. Firmy si často prihlasujú rôzne patenty a obchodné známky, do praxe sa ale neraz nedostanú. Takýmto spôsobom si chránia svoje nápady pred konkurenciou.

Remienok by mohol obsahovať viaceré typy miniatúrnych solárnych článkov, ktoré by dokázali na energiu premeniť svetlo rôznych vlnových dĺžok. O správne smerovanie svetla by sa mal starať špeciálny polymér s kvantovými bodmi, ktorým budú články prekryté.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!
samsung
Foto: USPTO

Samsung má s Quantum Dot technológiou bohaté skúsenosti, aplikuje ju vo svojich televízoroch. Technológia je tvorená extra malými kryštálmi z polovodičových materiálov, ktoré majú veľkosť len niekoľkých nanometrov. Ak by sme mali byť optimistickí, takto zhotovený remienok by mohol mať relatívne vysokú účinnosť.

samsung
Foto: USPTO

Remienok so solárnymi článkami napriek tomu pôsobí odvážne. Výroba takéhoto riešenia môže byť náročnejšia a hlavne nákladnejšia, čo by sa pretavilo do konečnej maloobchodnej ceny. Samsung by sa preto mohol prikloniť ku konvenčnejšiemu prevedeniu – solárny panel osadí nad displej, do ciferníka hodiniek.

Ide o pomerne overené riešenie, ktoré už je k dispozícii pre bežných spotrebiteľov. V talóne ho má Garmin. Zákazník si môže kúpiť vybrané hodinky tejto značky vo verzii Solar, v ponuke sú modely Instinct, Fénix ​​6 a Fénix 6s alebo napríklad Tactix Delta.

Budú nadchádzajúce Galaxy Watch 5 vybavené solárnym nabíjaním? Zatiaľ ťažko povedať. Niekedy v budúcnosti sa ho ale asi dočkáme.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať