Salvádor ako prvá krajina na svete uznáva bitcoin za oficiálne platidlo

Príslušný zákon o uznaní kryptomeny za oficiálne platidlo bol schválený ešte v júni, pričom platnosť nadobúda od dnešného dňa. Bitcoin je tak druhou hlavnou menou popri doláru.

Salvádor na nič nečaká. Krajina ležiaca na pobreží Tichého oceánu v Strednej Amerike dnes, 7. septembra, ako prvá na svete uznala kryptomenu bitcoin ako oficiálne platidlo. O novinke informuje publikácia Business Insider.

Prezident Salvádoru, Nayib Bukele, včera na Twitter zavesil v príspevok, v ktorom hrdo oznamoval úspešný nákup 200 bitcoinov. Dodal však, že investície do kryptomeny budú pokračovať aj naďalej. A svoje slovo naozaj dodržal. Len o niekoľko hodín neskôr Bukele oznámil nákup ďalších 200 bitcoinov. Celkovo tak včera Salvádor zakúpil 400 bitcoinov.

Zákon bol schválený pred tromi mesiacmi

Príslušný zákon o uznaní kryptomeny za oficiálne platidlo bol schválený ešte v júni, pričom platnosť nadobúda od dnešného dňa. Bitcoin je tak druhou hlavnou menou. Všetky trhové subjekty v Salvádore sú odteraz a povinné prijímať kryptomenu ako formu platby za produkty a služby. Použitá môže byť aj na platbu daní.

Je pomerne prekvapujúce, že práve Salvádor si pripisuje takéto prvenstvo. Podľa Svetovej banky totiž z hľadiska poštu obyvateľov ide o najmenšiu krajinu v Strednej Amerike. Jej ekonomika má byť až na 106. mieste z celkovo 195 krajín.

Nayib Bukele – Zdroj: CoinDesk

Nie každý bitcoin víta s otvorenou náručou

Nie každý je však s novým zákonom spokojný. Obyvatelia sa sťažujú, že od vlády nedostali v tomto ohľade takmer žiadnu oficiálnu komunikáciu, a tak nevedia, čo konkrétne pre nich táto zmena znamená. Svetové banky a ratingové agentúry spochybnili rozhodnutie stredoamerickej krajiny s tým, že môže ohroziť rokovania o pôžičkách Medzinárodného menového fondu (MMF), ohroziť miestnych poisťovateľov či dokonca oslabiť sieť bitcoinu.

V San Salvadore, hlavnom meste Salvádoru, minulý mesiac dokonca vypukli protesty, počas ktorých ľudia dôrazne vyjadrovali obavy ohľadom vyplácania dôchodkov či zvýšenia miery prania peňazí. Výhrady má mať voči novému zákonu až 75 % Salvádorčanov.

Bukele je však aj napriek tomu na svoj plán veľmi hrdý. 40-ročný prezident minulý mesiac na Twitteri označil opozíciu za “klamárov”, ktorí budú odhalení akonáhle zákon nadobudne platnosť. Dodal, že tí, ktorí sa obávajú o svoje penzie či podnikanie, môžu aj naďalej pracovať s dolármi. Nie je povinné platiť bitcoinom. Je ho však povinné prijať, ak ním niekto chce zaplatiť.