Nesmrteľnosť alebo dlhovekosť pre extrémne bohatých: Začali investovať do tajomnej firmy

Že za peniaze nekúpite čas? Len sa pozerajte. Jedným z hlavných investorov má byť aj Jeff Bezos.

Nová a trochu tajomná firma zo Sillicon Valley, ktorá sa venuje výskumu proti starnutiu, získava obrovské finančné prostriedky od mimoriadne bohatých ľudí.

Altos Lab, technologická spoločnosť zaoberajúca sa biologických preprogramovaním, podľa servera MIT Technology Review začala priťahovať investorov zvučných mien. Medzi prominentnými investormi je napríklad zakladateľ Amazonu Jeff Bezos či rusko-izraelský miliardár Jurij Milner.

Spoločnosť Altos Lab sa aktuálne snaží prilákať svetové vedecké špičky. Sľubuje im vysoké platy a voľnosť vo výskume zaoberajúcom sa spomalením alebo zastavením starnutia.

K firme sa pridávajú aj kontroverzné osobnosti. Jednou z nich je nepochybne aj Juan Carlos Izpisúa Belmonte, biológ zo Salkovho inštitútu v La Jolla v Kalifornii. V roku 2017 spôsobil kontroverziu po tom, ako spustil výskum zameraný na vytvorenie ľudsko-prasačej chiméry. Členom tímu bude aj Shinya Yamanaka, vedec a nositeľ Nobelovej ceny za výskum zvrátenia starnutia buniek. Yamanaka zaujme miesto predsedu vedeckého poradného výboru.

Hoci je potrebné prekonať mnoho prekážok, potenciál je obrovský,“ povedal Yamanaka pre MIT Technology Review.

Bohatí sa snažia stať nesmrteľnými

Biologické preprogramovanie je metóda omladzovania buniek, ktorá by mohla byť kľúčom k nesmrteľnosti. Hoci existuje množstvo startupov zaoberajúcich sa reprogramovaním, žiadny z nich nemá takú podporu, akou sa teraz môže chváliť spoločnosť Altos Lab.

Keď sa nad tým zamyslíte, nie je prekvapením, že mimoriadne bohatí ľudia majú záujem pokúsiť sa žiť čo najdlhšie. Ako sa hovorí: „Žiadne množstvo peňazí nikdy nekúpilo ani sekundu času.

MIT Technology Review však uvádza, že výskumníci z Altos Lab nebudú mať stanovené žiadne pevné ciele a dokonca ani termíny. Namiesto toho majú vo firme robiť „vynikajúcu vedu,“nech to už znamená čokoľvek.

Cieľom je pochopiť omladzovanie,“ povedal Manuel Serrano, výskumník, ktorý predtým pracoval v Inštitúte pre výskum biomedicíny v Španielsku. Podobne ako niektorí jeho kolegovia, aj Serrano sa dostal do spoločnosti Altos Labs po tom, čo mu ponúkli päť, až desaťnásobok jeho súčasného platu. „Povedal by som, že myšlienka mať profitujúcu firmu tu je, no nie je to bezprostredný cieľ.

Spoločnosť Altos Labs ako taká teda ostáva záhadou. Dôvod, prečo získava toľko investícií je však jednoduchý. Ľudia nechcú zomrieť, čo platí rovnako o chudobných, ako aj o miliardároch.