aktualizacie

Tvrdšie pravidlá než EÚ: Nemecko chce, aby smartfóny dostávali aktualizácie 7 rokov

Výrobcovia sú proti.

Nemeckí zákonodarcovia navrhujú, aby výrobcovia smartfónov dodávali svojim produktom bezpečnostné aktualizácie po dobu až 7 rokov. Počas tohto obdobia by pre mobilné zariadenia mali byť zároveň dostupné všetky náhradné diely, informuje nemecké online spravodajstvo heise.de.

Návrh ide nad rámec toho, čo chce presadiť Európska únia. Tá hovorí o 5 rokoch technickej podpory.

Dostupnosť aktualizácií je problémom najmä tých zariadení, ktoré sa spoliehajú na operačný systém Android. Smartfóny zväčša získajú dve veľké aktualizácie na vyššiu verziu OS a tri roky bezpečnostných aktualizácií. Cenovo dostupné smartfóny na tom zvyknú byť horšie, často dostanú iba jednu veľkú aktualizáciu.

Aktualizačného vedenia sa v Android klube chopil Samsung, keď smartfónom vyšších tried prisľúbil 3 veľké aktualizácie operačného systému a minimálne 4 roky bezpečnostných aktualizácií. Majitelia smartfónov iPhone sa na dostupnosť aktualizácií príliš sťažovať nemôžu, Apple ich vydáva 5-6 rokov po uvedení konkrétneho modelu na trh.

Nemecká vláda chce ďalej presadiť, aby boli po dobu 7 rokov pre smartfóny dostupné aj náhradné diely. Tie by mali byť výrobcom dodané do 5 pracovných dní. Cieľom je, aby spotrebitelia na opravu zariadenia nečakali dlho. V opačnom prípade by sa mohli namiesto opravy existujúceho smartfónu rozhodnúť pre kúpu nového.

huawei mate 30 pro
Ilustr. foto: iFixit

Náhradné komponenty by okrem toho mali byť dostupné za primerané ceny, ktoré by ich výrobcovia nemali tajiť. Spoločnosti zaoberajúce sa výrobou smartfónov však voči týmto návrhom namietajú.

Európska obchodná organizácia DigitalEurope, ktorá združuje výrobcov ako Samsung, Google, Huawei, Lenovo, Microsoft a ďalších, presadzuje dostupnosť bezpečnostných aktualizácií po dobu 3 rokov. Aktualizácie, ktoré smartfónom prinášajú nové funkcie a vyššie verzie OS, by mali zariadenia dostávať 2 roky.

Asociácii sa tiež nepáči riešenie upravujúce prístup k náhradným dielom. Podľa nich by sa malo týkať iba displejov a batérií, pretože súčiastky ako fotoaparáty, reproduktory a mikrofóny sa kazia len zriedka.

Politika päťročného cyklu aktualizácií podľa návrhu Európskej únie by mala vstúpiť do praxe v roku 2023, pokiaľ prejde všetkými procesnými náležitosťami. Dlhšia technická podpora zaručujúca bezpečnosť a funkčnosť mobilných zariadení je určite dobrým nápadom, minimálne pre tých spotrebiteľov, ktorí nemenia smartfón každé dva-tri roky.

Nemecké riešenie smerujúce k 7 rokom bezpečnostných záplat ale nemusí najefektívnejšie. Asi len málokto používa jeden a ten istý smartfón dlhšie ako 5-6 rokov. Uvidíme, čo múdre hlavy vymyslia. Android zariadenia by si však kvalitnejšiu aktualizačnú priazeň istotne zaslúžili.