Energia budúcnosti je na dosah: Najsilnejší magnet na svete je 280 000 krát silnejší než Zem

Takto vyzerá.

Francúzski vedci po dlhom čase ukázali ich najnovší a zatiaľ najšialenejší nástroj pre spustenie nukleárnej fúzie – obrovský magnet.

Výskumníci z ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) predstavili prvú časť magnetu hneď po tom, ako ju obdržali od amerického výrobcu, píše agentúra AP. Keď bude magnet hotový, bude 18 metrov vysoký a 4 metre široký. Aby sme nezabudli, je dosť výkonný na to, aby zdvihol lietadlovú loď. Šialené.

Magnet sa sám o sebe nazýva „centrálny solenoid“, resp. „centrálna cievka“. Vedci ho využijú ako supravodič na dosiahnutie neuveriteľného množstva tepla a tlaku potrebného na spustenie nukleárnej fúzie. Podľa časopisu New Scientist dokáže solenoid vytvoriť magnetické pole zhruba 280 000-krát silnejšie ako magnetické pole Zeme.

Každé dokončenie komponentu, ktorý nikdy predtým nebol použitý, ako je napríklad centrálny solenoid, zvyšuje našu istotu, že dokážeme dokončiť komplexné inžinierske práce na celom zariadení,“ povedal Laban Coblentz, hovorca ITER.

Slnko na Zemi

Jadrová fúzia je pre mnohých vedcov už roky niečo, čo im uteká medzi prstami. Hoci sľubuje čistú energiu, ktorá zníži emisie skleníkových plynov, je neuveriteľne náročná na dosiahnutie a vedcom sa zatiaľ nepodarilo vyrobiť reaktor, ktorý by produkoval viac energie, ako spotrebuje.

Fúzny reaktor ITER však má byť jedným z najväčších reaktorov a mnohí ho považujú za jednu z najsľubnejších snáh, ako konečne dosiahnuť vyhýbavý cieľ jadrovej fúzie.