Kindle Paperwhite

Čítačka e-kníh Kindle Paperwhite prichádza po 3 rokoch v novej verzii

Má väčší e-ink displej aj USB-C.

Milovníci elektronických kníh môžu upriamiť pozornosť na Kindle Paperwhite 5, novú generáciu čítačky strednej triedy z dielne Amazonu. Spoločnosť prichádza s novou verziou po troch rokoch, informuje o nej server The Verge.

Kindle Paperwhite 5 dizajnom neohúri, vyzerá takmer rovnako ako predchodca. Hltači digitálneho textu ale dostanú väčší, až 6,8-palcový dotykový displej s hustotou 300 ppi, ktorý je, samozrejme, tvorený elektronickým atramentom.

E-Ink displej je jasnejší, svetlo emituje 17 diód. Predchádzajúci model obsahoval 5 LED-iek. Poteší aj nastavenie teploty farieb. V útrobách sa nachádza nový čipset, ktorý v kombinácii s vylepšeným softvérom sľubuje rýchlejší chod a otáčanie stránok (o 20 percent).

Kindle Paperwhite
Foto: Amazon

Kindle Paperwhite 5 vydrží na jedno nabitie fungovať 10 týždňov (predtým 6 týždňov). Pomocou USB-C rozhrania sa nabije za približne dve a pol hodiny. Aktualizované používateľské prostredie obsahuje nové ponuky, upravenú domácu obrazovku, knižnicu alebo gesto pre vyvolanie nastavení podobné zo smartfónov (potiahnutie smerom dole).

Používateľ sa môže do systému prihlásiť aj pomocou smartfónu, nielen priamo v tablete. Slúži na to oficiálna aplikácia Kindle. Čítačka je vodotesná podľa normy IPX8. Nechýba WiFi, Bluetooth či úložisko s obvyklou kapacitou 8 GB.

Kindle Paperwhite
Foto: Amazon

Amazon si okrem štandardného modelu pripravil a „prémiovejšiu“ verziu Kindle Paperwhite Signature Edition. Oproti dostupnejšiemu súrodencovi obsahuje tri bonusové vlastnosti. Tou prvou je bezdrôtové nabíjanie štandardom Qi.

TIP REDAKCIE
Apple prekonáva očakávania: GPU v novom M1 Max má viac hrubého výkonu ako PlayStation 5!

V rade druhom, edícia Signature je vybavená 32 GB internou pamäťou, ktorá zhltne podstatne viac obsahu. Do tretice tu máme navyše senzor svetla, ktorý automaticky upraví jas podľa okolitých podmienok. Všetko ostatné zostáva rovnaké.

Kindle Paperwhite
Foto: Amazon

Cena čítačiek vzhľadom na zlepšenia mierne vzrástla, stále sú však pomerne dostupné. Verzie podporované reklamami stoja 139, respektíve 189 dolárov v prípade Signature Edition. Ak si zákazník zvolí model bez reklamy, priplatí si 20 dolárov.

Európske ceny prezrádza nemecká pobočka Amazonu. Štandardný model stojí 159 eur (bez reklamy), edícia Signature 189 eur. Predchádzajúcu generáciu u nás ponúka viacero predajcov spotrebnej elektroniky. Dá sa očakávať, že skôr či neskôr do ponuky zaradia aj aktuálne novinky.

Total
11
Zdieľaní
Total
11
Zdieľať