Čína sa doťahuje na západ: Majú grafiku s výkonom ako GTX 1080!

Chystaný GPU by mal integrovať 16 GB HBM pamäte a poskytnúť výkon 8 teraflopov pri TDP 200 W.

Dnešný trh s grafickými kartami nie je ktovieako rozmanitý. V zásade má najväčšie zastúpenie Nvidia so svojimi GeForce GTX/RTX, pričom jedinou ako-takou alternatívou sú GPU od spoločnosti AMD. Na trh však ale zrejme už čoskoro vstúpi nový hráč, no tentokrát nepôjde o firmu z USA.

Do sveta vysoko výkonných grafických kariet môže už čoskoro prispieť aj Čína. Tá sa už dlhšie snaží rozbehnúť v oblasti CPU. Napríklad spoločnosť Zhaoxin sa usiluje o vyvinutie x86 procesorov, ktoré by eventuálne mohli byť schopné konkurovať Intelu aj AMD. V rámci GPU však boli miestni výrobcovia trochu zdržanliví. Až doteraz.

Spoločnosť Jingjia Micro, inak známa aj ako Jingjiawei, začala ako vojensko-civilný výrobca odolnej elektroniky. Pred tromi rokmi však oznámila, že pracuje na vlastnej špičkovej grafickej karte. Ide o tú istú firmu, ktorá vytvorila vôbec prvý GPU na pôde Číny, informuje server TechSpot.

Nie jedna, ale hneď dve grafické karty

Podľa správy od MyDrivers má Jungjiawei do budúcnosti v pláne vydať nie jednu, ale hneď dve grafické karty. Prvou je model s označením JM9321, ktorý by mal ponúknuť podobný výkon ako Nvidia GeForce GTX 1050 alebo Radeon RX 560. Druhý projekt je oveľa ambicióznejší. Reč je o GPU s označením JM9271. Tá by sa mala po výkonnostnej stránke vedieť priblížiť, ba dokonca až držať krok s GeForce GTX 1080 či RX Vega 64.

JM9321 má disponovať 8 GB integrovanej pamäte typu GDDR5, pričom ponúkne výkon 2 teraflopy pri TDP 150 W. Na Čínu ide o veľmi pôsobivú špecifikáciu. Druhý model by mal integrovať 16 GB HBM pamäte a poskytnúť výkon 8 teraflopov pri TDP 200 W. Pre vysvetlenie, TDP, respektíve Thermal Design Power, značí najvyšší možný tepelný výkon, ktorý musí chladiaci systém GPU odvádzať.

Zdroj: TechSpot

Tak skoro zrejme neprídu

Spoločnosť deklaruje, že obidve grafické karty sa aktuálne nachádzajú v skorom štádiu vývoja, čo znamená, že musia prejsť ešte značným množstvom testov, než budú pripravené na štart prvej skušobnej výroby.

TIP REDAKCIE
Sony chce žalovať firmu, ktorá predáva bočné kryty na PlayStation 5

Hoci je pravda, že GTX 1080 má už niekoľko rokov, a teda nepatrí medzi aktuálnu špičku, stále ide o pomerne kvalitný a výkonný hardvér, ktorý možno aj dnes nájsť v zostavách mnohých spokojných zákazníkov. Podľa všetkého ide o akýsi medzistupeň, ktorý chce spoločnosť prekonať, kým začne pracovať na ešte výkonnejších grafických kartách. To ale ukáže len čas.

V súvislosti s dvoma chystanými GPU sa však stále spája mnoho otáznikov. Napríklad nikde nemožno nájsť informácie o podpore pre API DirectX či Vulkan, čo môže znamenať, že sa dvojica nikdy nestane súčasťou herného počítača.

Total
27
Zdieľaní
Total
27
Zdieľať