iphone 12 mini

Apple vydal aktualizáciu na iOS 14.8, opravuje bezpečnostnú dieru

Inštaláciu zbytočne neodkladajte.

Spoločnosť Apple uvoľnila aktualizácie operačných systémov iOS, iPadOS, macOS a watchOS, prostredníctvom ktorých opravuje vážnu chybu v zabezpečení. Informuje o tom server The Verge.

Aktualizácie plátajú v operačných systémoch bezpečnostnú dieru, ktorú podľa expertov z Citizen Lab zneužívali kybernetickí útočníci a niektoré vlády na inštaláciu škodlivého kódu známeho ako Pegasus.

Spyware Pegasus dokáže zo zariadení odcudziť osobné údaje, heslá alebo aktivovať mikrofón zariadenia a jeho fotoaparát. Cieľom útočníkov mali byť okrem iných aj právnici, novinári a rôzni aktivisti.

Spyware Pegasus je nebezpečný v tom, že sa do zariadení dokáže dostať bez akejkoľvek interakcie zo strany používateľa. Hackerom stačí zaslať cez iMessage špeciálnu správu, ktorú si používateľ nemusí ani otvoriť.

apple

Za softvérom Pegasus pravdepodobne stojí izraelská spoločnosť NSO Group. Na špehovanie novinárov, aktivistov a ďalších osôb pomocou softvéru Pegasus upozornila nezisková organizácia Amnesty International v júli tohto roku.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?

Dostupnosť aktualizácií na iOS 14.8, iPad OS 14.8, macOS Big Sur 11.6 a watchOS 7.6.2 si skontrolujte v nastaveniach zariadení. Vzhľadom na závažnosť bezpečnostnej zraniteľnosti ich inštaláciu neodkladajte.

iOS 15

Apple vydáva aktualizáciu na iOS 14.8 len pár hodín pred tým, ako oficiálne uvoľní novú verziu systému iOS 15. Tá si odbije premiéru spolu s novými smartfónmi iPhone 13, ktoré spoznáme dnes večer o 19. hodine nášho času.

iOS 15 si budú môcť nainštalovať používatelia zariadení série iPhone 12 a iPhone 11, ‌modelov iPhone‌ XS, ‌iPhone‌ XS Max, iPhone XR, ‌iPhone‌ X, ‌iPhone‌ 8, ‌iPhone‌ 8 Plus, iPhone‌ 7, ‌iPhone‌ 7 Plus, ‌iPhone‌ 6s, ‌iPhone‌ 6s Plus, ‌iPhone SE‌ (1. a 2. generácia) a iPod Touch (7. generácia).

Aktuálna cena modelu Apple iPhone 12 Pro