xiaomi

POZOR: Xiaomi obmedzuje rýchlosť nabíjania. Ak si v servise nepriplatíte za originál

Zatiaľ len v Čine.

Oprava smartfónu v autorizovanom servise, ktorá je pochopiteľne odporúčaná, je zväčša drahšia v porovnaní so zásahom necertifikovaného technika. Na smartfónoch sa asi najčastejšie vymieňajú poškodené obrazovky a opotrebované batérie.

Spoločnosť Xiaomi chce, aby sa v jej smartfónoch nachádzali iba originálne batérie. Pokiaľ si dá používateľ do smartfónu nainštalovať batériu tretej strany, natrafí na problémy.

Softvér v prvom rade používateľa upozorní, že sa v jeho smartfóne nachádza nepodporovaná súčiastka, ktorá môže spôsobiť jeho poškodenie. Zároveň odporučí, aby sa obrátil na autorizovaný servis. Takéto varovanie sa dá poľahky ignorovať, no obmedzená funkčnosť zariadenia už nie.

Xiaomi chce, aby ste si zaplatili za originál

Firmvér smartfónu totižto môže po detekcii neoriginálnej batérie spomaliť rýchlosť nabíjania. Výrobca na to môže mať legitímny dôvod, priebeh rýchleho nabíjania sprevádza zvýšená teplota, ktorú nemusí menej kvalitný akumulátor zniesť. Teoreticky tak hrozí zvýšené riziko požiaru.

xiaomi
Ilustr. foto: iFixit

Na túto novinku natrafili vývojári z XDA fóra, ktorí rozobrali najnovšiu verziu aplikácie Mi Security. Tá obsahuje, okrem iného, nástroje na údržbu batérie a nastavenia nabíjania. Zdrojový kód aplikácie prezradil, že sa detekcia neoriginálnej batérie týka popredných smartfónov Mi 9, Mi 10 alebo napríklad Mi 10 Pro.

Upozornenia sa zobrazujú iba na čínskom trhu, v tejto chvíli nie sú dostupné v Európe ani v iných častiach sveta. Niekedy v budúcnosti sa to ale môže zmeniť.

Xiaomi nie je prvou firmou, ktorá posiela zákazníkov do autorizovaných servisov. Podobne to robí aj Apple, ako už skôr zistili v iFixit. Spoločnosť za tento krok niektorí kritizovali. Tvrdili, že firme ide iba o to, aby si zákazníci nezháňali lacnejšie batérie od iných predajcov.