youtube music

Premium Lite? YouTube špekuluje s lacnejším predplatným

Prehrávanie bez reklám, no bez ďalších výhod.

Ak si dnes zákazník aktivuje YouTube Premium, získa prístup k hudbe a videám bez reklám, prehrávanie na pozadí systému a obsah si okrem toho môže stiahnuť do zariadenia pre následnú offline konzumáciu.

YouTube Premium nie je z pohľadu ceny zrovna najdostupnejšou službou. Aj keď sa ceny v jednotlivých krajinách líšia, na niektorých európskych trhoch stojí predplatné 11,99 eur mesačne.

Google sa zrejme pokúsi osloviť širšie publikum novým modelom predplatného, ktoré je označené ako Premium Lite. Natrafil naň jeden z používateľov po tom, ako sa rozhodol zrušiť svoje členstvo v službe YouTube Premium.

Google neskôr pre The Verge potvrdil, že v Európe skutočne testuje nový typ predplatného. Pre svoj experiment si vybral krajiny Belgicko, Dánsko, Fínsko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko a Švédsko. Premium Lite v týchto krajinách stojí 6,99 eur mesačne (resp. ekvivalent miestnej meny).

premium lite

Cena je teda takmer polovičná oproti štandardnému predplatnému, ktoré vytiahne z peňaženiek 11,99 eur mesačne. Premium Lite, logicky, poskytne používateľom menej výhod ako komplexný prémiový balíček. Hlavným predajným bodom je, že si zákazník môže prehrávať videá bez toho, aby ho otravovali akékoľvek reklamy.

Tým to však končí. Prehrávanie na pozadí, sťahovanie offline a ani prístup k exkluzívnemu obsahu balíček Premium Lite neobsahuje. Osloviť tak môže najmä tých používateľov, ktorým prekážajú reklamy (a nepoužívajú AdBlocker).

Prehrávanie bez reklám sa týka aj detskej platformy YouTube Kids, hudby YouTube Music však nie. Podporované sú systémy Android a iOS, inteligentné televízory, herné konzoly a webové rozhrania.

Pokiaľ sa Google rozhodne dať novému modelu predplatného zelenú, pravdepodobne bude dostupný vo všetkých krajinách, kde je YouTube k dispozícii. Otázkou je, koľko by stál u nás. YouTube Premium je na Slovensku lacnejšie než napríklad v Nemecku – stojí 7,19 eur mesačne.