Mastercard odstráni zo svojich kariet magnetické prúžky, potrvá to roky

Z trhu vymiznú do roku 2033.

Magnetické prúžky sa na platobných kartách začali objavovať začiatkom 60. rokov. Obsahovali identifikačné údaje o karte, čo obchodníkom výrazne zjednodušilo evidenciu transakcií. Dovtedy museli údaje z karty zapisovať ručne, poprípade pomocou mechanického imprintera.

Priemysel sa postupne vyvíjal smerom k elektronickým terminálom, čipom a bezkontaktným platbám, no napriek technologickej revolúcii magnetický prúžok z kariet nezmizol. Má to však spočítané. Mastercard oznamuje, že sa tohto prostriedku začne zbavovať od roku 2024.

Ide o prvú platobnú sieť, ktorá oficiálne potvrdila, že magnetické prúžky zo svojich kariet odstráni. Funkciu magnetického prúžku už dnes zastupuje integrovaný obvod – čip, ktorý väčšina platobných kariet obsahuje. Čipy sú bezpečnejšie, menej náchylné na poškodenie a rozširujú možnosti využitia kariet.

magneticke pruzky
Foto: Mastercard

Ucelený a medzinárodne uznávaný štandard platobných čipov vznikol v 90. rokoch. Nazýva sa EMV, ide o skratu organizácií, ktoré pri vývoji štandardu spolupracovali (Europay, MasterCard a VISA).

V súčasnosti 86 percent platieb kartou uskutočnených po celom svete prebieha cez EMV čip. Zväčša sa overujú PIN kódom, začínajú sa ale objavovať aj alternatívne spôsoby overovania pomocou biometrie – odtlačkov prstov.

Začnú v Európe

Magnetickej technológie sa Mastercard začne zbavovať najskôr v Európe. V roku 2027 príde na rad USA, kde používanie kariet z čipom nie je také rozšírené. Vlani sa na celkovom objeme osobných transakcií vykonaných v Amerike podieľali 73 percentami, uvádza The Verge.

Od roku 2029 nebude firma vydávať žiadne nové karty s magnetickým prúžkom. Platí to pre debetné aj kreditné karty. V roku 2033 by mali takéto karty zmiznúť z trhu úplne.

Mastercard zároveň pripomína, že počas pandémie vzrástol počet bezkontaktných platieb uskutočnených buď kartou, smartfónom, alebo hodinkami. V prvom štvrťroku tohto roka počet bezkontaktných transakcií stúpol oproti minulému roku o 1 miliardu. Celosvetovo bolo 45 percent platieb v obchodoch vykonaných bezkontaktnou technológiou.