ipad pro 2021

Apple predal v 2. štvrťroku takmer 13 miliónov tabletov, odhaduje IDC

iPady neohrozene kraľujú trhu.

Spoločnosť Apple má v segmente tabletov dlhodobo silnú pozíciu, čo najnovšie potvrdzujú odhady renomovanej výskumnej agentúry IDC. Podľa nej predala kalifornská spoločnosť v 2. štvrťroku 12,9 milióna tabletov.

Šéf spoločnosti Apple Tim Cook začiatkom týždňa uviedol, že tablety iPad zažili najúspešnejší 2. štvrťrok za posledných 10 rokov. IDC tieto slová potvrdzuje, tablety iPad nechávajú konkurenciu za sebou s patričným náskokom.

Dynamiku predaja podporil aktualizovaný model iPad Air z roku 2020, ale aj vynovený iPad Pro z apríla tohto roka. V ponuke nám zatiaľ chýba nová generácia modelu iPad Mini, ktorá by mala zožať podobný úspech. Apple by ju mal predstaviť neskôr v tomto roku.

apple
iPad Pro (2021). Foto: Apple

Na druhej trhovej priečke sa nachádza Samsung. IDC uvádza, že juhokórejský výrobca spotrebnej elektroniky predal 8 miliónov tabletov. Posledným počinom v tejto triede sú tablety Galaxy Tab S7. Oslovili výkonným hardvérom alebo OLED obrazovkami, dostupnosť prispôsobených aplikácií je však horšia v porovnaní s tabletmi od Apple.

Samsung už ale pripravuje nových reprezentantov, na čele ktorých má stáť Galaxy Tab S8 Ultra s rozmerným, až 14,6-palcovým OLED displejom.

galaxy tab S7
Galaxy Tab S7. Foto: Samsung

Na treťom mieste sa ocitla spoločnosť Lenovo, predala približne 4,7 milióna tabletov. Rast predaja zaznamenali prenosné počítače a tablety s operačným systémom ChromeOS od Google. Tesne za Lenovom stojí Amazon. K zákazníkom poputovalo 4,3 milióna tabletov Fire. Top päťku uzatvára Huawei s výkonom 2,1 milióna predaných tabletov.

IDC pripomína, že predaj tabletov a počítačov v priebehu pandémie prudko vzrástol, pretože sa spotrebitelia museli uchýliť k práci z domu a vzdelávaniu na diaľku. Predaj Chromebookov v 2. štvrťroku celkovo medziročne stúpol o 68,6 percenta, dosiahol 12,3 milióna kusov.

Hoci to pre prenosné počítače s ChromeOS nebol rekordný štvrťrok, priblížil sa k predchádzajúcim dvom štvrťrokom, kedy tento typ zariadení zažil najväčší predajný úspech.

IDC však zároveň poukazuje na to, že predaj tabletov a notebookov môže v blízkej budúcnosti zoslabnúť. V prvom rade to môže byť výsledkom pretrvávajúceho nedostatku polovodičových súčiastok na trhu. Okrem toho môže klesnúť dopyt zo strany zákazníkov, keďže sa zamestnanci postupne vracajú na svoje pracoviská.

Aktuálna cena tabletu iPad Air (2020)