Táto umelá inteligencia sleduje politikov, ktorí počas vládnych zasadnutí pozerajú do telefónu

Uvítali by ste niečo také aj u nás?

Moderné technológie sa dnes dajú využiť takmer na čokoľvek, dokonca aj na sledovanie unudených politikov v práci. Presne tak. Belgičan Dries Depoorter používa umelú inteligenciu na monitorovanie živých prenosov zo zasadnutia flámskej vlády. Za akým účelom? Sleduje, koľko času strávia politici na svojich smartfónoch. O novinke informuje server TNW.

Akonáhle sa spustí prenos vládneho rokovania, softvér za použitia strojového učenia na záberoch identifikuje všetky prítomné smartfóny a tváre. Ak sa niektorý z politikov rozhodne skontrolovať svoje zariadenie, je zachytený na videu, ktoré sa následne nahrá na Twitter a Instagram.

Systém síce dokáže identifikovať unudených politikov, no nedokáže zistiť, na čo konkrétne svoje smartfóny používajú. Môžu na nich teda vykonávať aj aktivity spojené s ich prácou, ako je napríklad zapisovanie poznámok či písanie pracovných e-mailov. Taktiež však môžu len ležérne prezerať, čo nové sa deje na sociálnych sieťach.

TIP REDAKCIE
WhatsApp bol vždy zadarmo, teraz bude aj platený: Kto zaň bude platiť?

Skutočná idea projektu môže byť oveľa hlbšia

Skutočná idea tohto projektu je však zrejme úplne iná, než sa môže na prvý pohľad zdať. Ak je možné takto monitorovať politikov pri práci, môžu tak byť monitorovaní aj zamestnanci na firemných stretnutiach? Presne to je to, na čo sa treba sústrediť. Depoorter svojím projektom jasne demonštruje, ako ďaleko môže “zneužitie” umelej inteligencie zájsť. A to je niečo, čo je rozhodne nutnéj regulovať.

Zaujíma vás, ako softvér funguje? Výsledky jeho činnosti môžete nájsť už na spomenutých sociálnych sieťach, kde ich zverejňuje oficiálny profil The Flemish Scrollers. Ukážku však môžete nájsť aj pod týmto odsekom.