pribehy

TikTok prekonal 3 miliardy stiahnutí, doposiaľ sa to podarilo iba Facebooku

Pôvodom čínska aplikácia stále rastie.

TikTok je považovaný za najrýchlejšie rastúcu aplikáciu súčasnosti. Najnovšie to dokazuje analýza spoločnosti Sensor Tower, podľa ktorej aplikácia TikTok prekonala métu 3 miliárd stiahnutí.

TikTok je tým pádom po aplikáciách spoločnosti Facebook prvou aplikáciou tretej strany, ktorej sa to podarilo. 3 miliardy stiahnutí zatiaľ prekonali len aplikácie WhatsApp, Messenger, Facebook a Instagram.

V prvej polovici roku 2021 sa TikTok stal najsťahovanejšou aplikáciou sveta, ak si odmyslíme kategóriu mobilných hier. O aplikáciu sociálnej siete prejavilo záujem v prvých 6 mesiacoch tohto roka 383 miliónov nových používateľov.

Po prvej polovici roka 2020 však TikTok zaznamenal pokles, nebol však spôsobený len prirodzenou stratou záujmu. V tomto období totižto TikTok, spolu s ďalšími čínskymi aplikáciami, zakázala indická vláda. TikTok sa pritom v Indii tešil značnej popularite, zaznamenaný pokles bol teda citeľnejší.

tiktok
Foto: Sensor Tower

Sociálna sieť zameraná na zdieľanie krátkych videí, ktorú si obľúbilo najmä mladšie publikum, generuje tvorcom i zaujímavé príjmy. Sensor Tower odhaduje, že celkové výdavky spotrebiteľov na TikToku presiahli v globálnom meradle 2,5 miliardy dolárov.

Klub výnimočných

Iba 16 neherných aplikácií zaznamenalo od roku 2014 tržby vyššie ako 1 miliarda dolárov. Päť z nich, vrátane TikToku, zaknihovalo celkový hrubý príjem vyšší ako 2,5 miliardy dolárov. Do klubu najziskovejších aplikácií patrí TinderNetflixYouTube a Tencent Video.

tiktok
Foto: Sensor Tower

Aj keď sa TikTok vezie na vlne ohromujúceho rastu, konkurencia nespí. YouTube, Snapchat a Instagram sa snažia napodobniť funkcionalitu TikToku s cieľom osloviť nových aj existujúcich používateľov. ByteDance, prevádzkovateľ TikToku, bude v inováciách zaiste pokračovať.

Naposledy dovolil používateľom nahrávať videá s dĺžkou 3 minút (pôvodne 1 minúta). Tvorcom obsahu tak vytvoril väčší priestor na kreativitu a zároveň si zabezpečil náskok pred ostatnými platformami s krátkymi videami, napríklad Instagram Reels a podobne.

TIP REDAKCIE
Platba úsmevom či mávnutím? Mastercard chystá veľkú inováciu!

V júli 2020 si čoraz populárnejší TikTok všimla aj Polícia slovenskej republiky. Rodičov a mladistvých sa rozhodla varovať pred jej nástrahami. V jej príspevku, zverejnenom na Facebooku, uviedla 9 tipov a rád, ako TikTok používať bezpečným spôsobom. Pripomíname ich nižšie.

9 tipov a rád od Polície SR

  1. Ak si odmietate uzamknúť účet pre svojich priateľov, uvedomte si, že medzi masou neznámych priateľov sú ľudia, ktorí vám môžu a chcú ublížiť, a preto tomu prispôsobte obsah svojich videí
  2. Zverejňujte iba také videá, za ktoré sa nebudete hanbiť
  3. Nezverejňujte také videá a informácie, z ktorých by neznámy človek mohol zistiť v ktorom meste, nebodaj na ulici bývate
  4. V prípade, že vás budú iní užívatelia obťažovať komentármi, zablokujte si ich
  5. Ak šikanovanie z ich strany bude pokračovať naďalej inou formou, obráťte sa na rodiča, kamaráta alebo učiteľa
  6. Nikdy nepristupujte na podmienky ľudí, ktorí by vás takouto formou vydierali, nestraťte svoju hrdosť a vždy situáciu riešte s chladnou hlavou
  7. Nepublikujte videá, na ktorých ste sporo oblečení, pretože sa takouto formou podieľate na výrobe obsahu pre pedofilov
  8. Nikdy nikomu neposielajte svoje nahé fotografie alebo videá, ani vo forme súkromnej správy
  9. Zapájajte sa iba do takých výziev, pri ktorých vám nič nehrozí (to, že niekto pred vami výzvu splnil neznamená, že vám sa to podarí)