pixel 6

Pixel 6 Pro sa môže nakoniec nazývať Pixel 6 XL, naznačil Google

Detail, ale podstatný.

Spoločnosť Google tento rok na jeseň predstaví nové smartfóny Pixel 6, ktoré budú konečne schopné konkurovať ostatným top hráčom trhu. Predchádzajúce generácie zlé neboli, no v oblasti hardvéru trochu zaostávali.

Doteraz sa o mobilných novinkách z dielne Google hovorilo ako o smartfónoch Pixel 6 a Pixel 6 Pro. Zdalo sa, že Google opustil označenie „XL“, ktoré prislúchalo väčším smartfónom Pixel.

Server XDA si všimol formulár Google, kde figuruje pomenovanie Pixel 6 a Pixel 6 XL. To medzičasom z dokumentu zmizlo, stačiť nám tak musí dôkaz v podobe snímky obrazovky. Stále platí, že autor dokumentu mohol pomýliť, no skôr to vidíme tak, že Google zostane verný označeniu XL.

pixel 6 xl
Foto: XDA

Formulár vznikol pri príležitosti konferencie Google for Games 2021, na ktorej spoločnosť predstavila nové nástroje pre vývojárov hier. Vybrané zariadenia s operačným systémom Android 12 získajú herný panel – nástroj s rýchlym prístupom k herným funkciám, ktorý používateľovi umožní nastaviť, okrem iného, ideálny výkon pre konkrétne hry.

Pixel 6 Pro a.k.a Pixel 6 XL

Pripomenieme, že Pixel 6 Pro (XL) dostane do výbavy poriadne fotoaparáty. Práve kvalita fotoaparátov patrí medzi hlavné predajné body vlajkových zariadení. Smartfóny Pixel sa v rámci fotografických schopností spoliehali najmä na prepracovaný softvér a išlo mu to dobre.

TIP REDAKCIE
Zelená doprava na Slovensku: Na ceste sú ďalšie vodíkové autobusy!

Hardvér do top triedy nepatril. Pixel 2 disponoval 1/2.55″ obrazovým snímačom s rozlíšením 12,2 Mpx a ohniskovou vzdialenosťou 27 mm (pri prepočte na kinofilm). Svetelnosť objektívu dosahovala f/1.8. Smartfón bol predstavený v roku 2017.

V roku 2020 Google predstavil Pixel 5. Jeho hlavný fotoaparát sa spoliehal na rovnaký snímač obrazu ako podstatne starší Pixel 2. Zlepšila sa len svetelnosť – f/1.7.

Pixel 6 Pro (XL) na tom bude inak. Dostať by sme mali rozmerný obrazový senzor s rozlíšením 50 Mpx (zrejme od Sony), 48 Mpx snímač s objektívom s optickým priblížením, 12 Mpx fotoaparát s ultraširokým objektívom a prednú kameru s rovnako 12 Mpx rozlíšením.

pixel 6
Foto: Jon Prosser

V kombinácii s múdrym softvérom môže takáto zostava produkovať skutočne pôsobivé výstupy podporené funkciou snímania HDR+, portrétovým režimom alebo „nočným videním“, ktoré vykúzli kvalitné fotky v zlých svetelných podmienkach.

Ďalším lákadlom má byť softvérová podpora. Smartfóny Pixel 6 by mali dostávať aktualizácie operačného systému po dobu 5 rokov. Aspoň to tvrdí informátor a YouTuber Jon Prosser. Išlo by teda o prvé Android smartfóny, ktoré by sa mohli dostupnosťou aktualizácií porovnávať s iPhonmi od Apple.

Aktuálna cena modelu Google Pixel 5