Si odborník na určitú tému? Facebook bude udeľovať odznaky “expert”

Nie je odborník ako odborník.

Facebook predstavil novú funkciu s označením Group Experts. Ide o odznak, ktorý môžu administrátori skupín udeliť členom s nadpriemerným množstvom znalostí ohľadom tém, ktoré sa v danej skupine preberajú.

Odznak bude fungovať rovnako ako všetky ostatné. Užívatelia, ktorým bude udelený, ho budú mať zobrazený hneď vedľa mena, a to v rámci nahratých príspevkov aj sekcií pre komentáre. Status odborníka môže udeliť len administrátor skupiny, pričom aktívnym sa stáva až po tom, ako daný užívateľ túto nomináciu akceptuje. Administrátor má taktiež moc odznak odobrať, píše The Verge.

Facebook má aktuálne testovať viacero spôsobov, ako uľahčiť administrátorom nájsť dostatočne kompetentných ľudí. Niektorí užívatelia, predovšetkým z oblasti fitness a gamingu, sú vyzývaní k doplneniu informácií ohľadom ich skúseností s konkrétnymi hrami či aktivitami. Na základe toho môžu administrátori následne vybrať vhodnú osobu, ktorá získa cenný odznak.

TIP REDAKCIE
Markíza Krimi: Čo bude vysielať a kedy presne začína?
Zdroj: Facebook

Čo dezinformačné skupiny? Facebook má viacero riešení

Úmysel novej funkcie je jasný. Užívateľom umožní jednoduchšie vyselektovať informácie, ktorým sa oplatí veriť a naopak. Práve tu však nastáva problém. Nie je žiadnym tajomstvom, že na Facebooku pôsobia aj kontroverzné dezinformačné skupiny, ktoré často šíria hoaxy alebo propagujú antivaxerstvo. Takéto skupiny si totiž rozhodne za odborníka nezvolia niekoho, kto bude zverejňovať vedou potvrdené informácie. V tomto prípade tak pojem expert akosi stráca na význame.

Facebook sa našťastie chce zamerať aj na tento aspekt. Hovorca spoločnosti predstavil zoznam niekoľkých spôsobov, akými plánuje sociálna sieť bojovať proti šíreniu dezinformácií. Jedným z nich je overovanie prostredníctvom tretích strán a obmedzovanie šírenia obsahu, ktorý je označený ako zavádzajúci. Tento typ obsahu môžu administrátorovi nahlásiť aj samotní užívatelia.