Cenzúra v priamom prenose: Táto krajina vypla internet. Len tak

Sú ľudia nespokojní? Stačí vypnúť internet.

V Iráne dochádza týždeň po vypuknutí protestov proti nedostatku vody na juhozápade krajiny k výpadkom mobilného internetu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na mimovládnu organizácia NetBlocks so sídlom v Európe, ktorá monitoruje kybernetickú bezpečnosť a prípady cenzúry na internete na celom svete.

Výpadky sú podľa NetBlocks aspoň čiastočne výsledkom snahy iránskych úradov obmedziť prístup k informáciám. Začali totiž 15. júla, keď v provincii Chúzistán, kde žije početná arabská menšina, vypukli masové protesty.

Pevné internetové pripojenie v tejto oblasti síce stále funguje, správy o výpadkoch mobilného internetu však podľa NetBlocks naznačujú, že v regióne dochádza k “blokovaniu internetu s cieľom potlačiť protesty“.

Výpadky “predstavujú takmer úplne vypnutie internetu, ktoré pravdepodobne obmedzí schopnosť verejnosti vyjadriť politickú nespokojnosť alebo komunikovať medzi sebou a okolitým svetom,” uviedla organizácia NetBlocks.

Iránske médiá o údajom výpadku internetu nepísali, všíma si DPA s tým, že vedenie iránskej misie pri OSN bezprostredne nereagovalo na jej žiadosť o vyjadrenie.

Internet ako účinný nástroj

Televízia al-Arabíja s odvolaním na nemenované zdroje uviedla, že počas demonštrácií zahynulo už päť ľudí. Iránske úrady zatiaľ oficiálne priznali len úmrtie jedného demonštranta, ktoré údajne spôsobili “výtržníci”. V stredu okrem toho informovali o zabití jedného príslušníka polície. Agentúra DPA píše o najmenej troch obetiach.

TIP REDAKCIE
Novinka HONOR X7 je aktuálne dostupná na Slovensku za akciovú cenu 179 Eur!

Hlavným dôvodom nespokojnosti sú výpadky v dodávkach vody, ktoré majú devastačný vplyv na poľnohospodárstvo a chov dobytka. Takéto problémy zaznamenali v posledných týždňoch vo viacerých oblastiach Iránu, obzvlášť zlá je však situácia v Chúzistáne, kde teploty aktuálne dosahujú až 50 stupňov Celzia. Krízu ešte zhoršujú súvisiace výpadky dodávok elektriny.

Iránska vláda tvrdí, že nedostatok vody je dôsledkom dlhodobého sucha a sankcií uvalených na Irán Spojenými štátmi, ktoré komplikujú modernizáciu infraštruktúry. Podľa miestnych aktivistov však dochádza k nadmernému odkláňaniu vody z tohto regiónu do iných provincii v snahe zmeniť zloženie obyvateľstva v neprospech miestnych sunnitských Arabov.

Chúzistán je jednou z najbohatších provincií Iránu a centrom ťažby ropy v krajine.