Český Seznam žiada od Google takmer 400 miliónov eur, gigant má zneužívať svoje dominantné postavenie

Opäť.

Spoločnosť Seznam známa hlavne na pôde susednej Českej republiky sa rozhodla zakročiť proti údajnej neférovosti spoločnosti Google. Ako píše server Novinky.cz, Google má zneužívať svojho dominantného postavenie na trhu nielen s operačnými systémami, ale aj aplikáciami pre smartfóny s OS Android.

Celá kauza vznikla ešte v decembri minulého roku, kedy Seznam žiadal od Google náhradu škody vo výške 9,07 miliardy českých korún, čo v prepočte vychádza na takmer 360 miliónov eur. Dôvod? Softvérový gigant neumožnil českej firme rozširovať svoje aplikácie do zariadení s Androidom, pričom dôvodom mali byť podmienky, ktoré boli výsledkami obchodných dohôd s výrobcami smartfónov.

Podľa predsedu predstavenstva spoločnosti Seznam, Pavla Zimu, má mať správanie, ktoré Google ukázal v priebehu posledných rokov, ešte tvrdší dopad na trh, ako sa pôvodne predpokladalo. Dodáva, že nápravné nariadenia v takej podobe, v akej ich môžeme vidieť teraz, nemajú na narovnanie trhu taký vplyv, ako trhové subjekty v roku 2019 dúfali.

TIP REDAKCIE
Spoločnosť Nothing to roztočí: Budúci rok príde s prvým smartfónom!

Pre tieto a ďalšie kritické dôvody sa Seznam rozhodol zvýšiť výšku požadovanej náhrady škody z 9 miliárd na 10 miliárd českých korún, čiže na 393 miliónov eur. Čiastka má byť žiadaná v rámci chystanej žaloby.

Google vraj so zneužívaním svojej pozície neprestal, Seznam čaká tvrdý boj

O Google a jeho zneužívaní dominantného postavenia na trhu nepočujeme prvýkrát. Už pár rokov dozadu sa proti jeho správaniu postavila Európska komisia. Google následne prišiel s funkciou Choice screen, ktorá užívateľom sprístupnila možnosť zvoliť, ktoré aplikácie chcú mať vo svojom zariadení predinštalované a taktiež prepracoval zmluvy s výrobcami smartfónov.

Vyzerá to však, že tieto ústretové kroky zo strany Google nestačia. Seznam tvrdí, že gigant svoje dominantné postavenie na trhu zneužíva aj naďalej.

Seznam vyzval na súboj skutočne silného súpera, čo znamená, že ho čaká pomerne náročný boj. 400 miliónov eur nie je málo, dokonca ani pre Google.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať