AMD pripravuje monštrum: Procesor postavený na Zen 4 má mať 128 jadier a 256 vlákien

Nová generácia procesorov AMD Zen 4 Epyc má ponúknuť aj model so 128 jadrami a 256 vláknami. To je dvakrát toľko, čo momentálne spoločnosť ponúka vo forma Zen 3 Epyc.

AMD Zen 4 je pripravovanou architektúrou pre procesory (Genoa), ktorá má v porovnaní so Zen 3 priniesť obrovské zmeny. Zatiaľ čo bolo viac-menej jasné, že Zen 4 Epyc bude mať viac jadier ako jeho predchádzajúca verzia, nevedeli sme, o koľko sa ich počet zvýši. Ak sa špekulácie potvrdia a skutočne ich bude dvakrát viac, bude to veľká vec. Nie pre bežných zákazníkov, skôr tých firemných.

Nová architektúra má okrem viac jadier priniesť aj podporu pre ďalšie inštrukčné sady, informoval Neowin. Medzi tie, ktoré pribudnú, patrí napríklad AVX-512 a BFloat16. Rozšírenie podpory je dôležité z pohľadu konkurenčnej výhody. Intel Xeon ich podporoval už dávno, Epyc od AMD nie. Zúženie tejto medzery je pre americkú firmu veľmi dôležité.

TIP REDAKCIE
Exynos 2200 oficiálne: Nový čipset od Samsungu s GPU AMD RDNA 2

Očakáva sa, že procesory postavené na Zen 4 budú vyrobené 5 nm výrobným procesom. Tie súčasné spoločnosť TSMC vyrába 7 nm výrobným procesom. Na trh by sa mali dostať v roku 2022. AMD má pritom už teraz pracovať na architektúre Zen 5, ktorá má pracovať s 3 nm výrobným procesom.

Total
6
Zdieľaní
Total
6
Zdieľať