POZOR: Prišla vám takáto SMS správa? Ide o veľký podvod!

Naprieč Slovenskom sa šíri ďalšia vlna útokov, tentokrát cez SMS správy. Na toto si dávajte veľký pozor!

Naprieč Slovenskom sa šíri ďalšia vlna útokov, tentokrát cez SMS správy. Na slovenské čísla totiž prichádzajú SMS správy tváriace sa tak, akoby pochádzali od spoločnosti UBER.

Ľuďom neznámi útočníci posielajú vymyslené kódy pre overenie a zároveň ich nabádajú na zrušenie odberu formou zaslania SMS správy v tvare „STOP“ na číslo +46 76 943 60 05, ktoré je uvedené v správe.

Aktualizované 13.10.2020: K podvodným SMS správam sa zo všetkých operátorov doteraz vyjadril len Telekom. Ten preveril číslo, ktoré sa nachádza v SMS správe a zistil, že nejde o spoplatnené číslo. Cieľom útočníkov je tak s najväčšou pravdepodobnosťou zistenie či je číslo, na ktoré zasielajú SMS správu aktívne.

K SMS správe sa vyjadrila aj spoločnosť UBER, ktorá sa ospravedlnila a zároveň skonštatovala, že SMS správy tohto charakteru nepochádzajú z ich serverov. Vyzýva ľudí, aby si dávali pozor a v prípade potreby kontaktovali ich zákaznícku podporu.

– Pôvodný článok pokračuje nižšie –

Momentálne nevieme, čo by zaslanie takej správy znamenalo pre človeka, ktorý by na inštrukcie pristúpil. Otvárajú sa však dva scenáre.

Útočníci môžu len testovať, ktoré zariadenie je aktívne a schopné posielať SMS správy.

Útočníci sú výrazne zákernejší a číslo, na ktoré máte poslať SMSku je spoplatnené. To by znamenalo, že by ste po zaslaní SMS správy mohli prísť o peniaze. Išlo by o podobný spôsob fungovania ako pri rôznych súťažiach, do ktorých sa môžete zapojiť zaslaním spoplatnenej SMSky.

TECHBYTE o vyjadrenie požiadal spoločnosť UBER aj všetkých štyroch operátorov. Nateraz však ostávajte ostražití a na SMS správu nereagujte. Prichádza totiž aj ľuďom, ktorí účet v službe UBER vôbec nemajú.

Total
75
Zdieľaní
Total
75
Zdieľať