aplikacie

POZOR: Experti našli 8 aplikácií, ktoré kradnú dáta aj peniaze. Odinštalujte ich

Šanca, že vás ohrozujú, je malá. Radšej si to ale skontrolujte.

Po istom čase sa v obchode Play opäť objavia škodná – nebezpečné aplikácie, ktoré dokázali uniknúť automatizovaným kontrolným mechanizmom spoločnosti Google. Odhalili ich bezpečnostní výskumníci z Quick Heal Security Labs, identifikovali celkovo 8 aplikácií.

Týchto 8 aplikácií obsahuje malvér pomenovaný ako „Joker“. Škodlivý kód dokáže používateľov zariadení s operačným systémom Android bez ich vedomia prihlásiť k plateným službám, respektíve odberom, ku ktorým by sa oni sami nikdy neprihlásili.

Malvér cieli aj na osobné údaje. Odcudziť zvládne adresár kontaktov, textové správy, informácie o zariadení, hlasových hovoroch a ďalšie súkromné dáta. Experti na problémové aplikácie upozornili spoločnosť Google, tá ich následne z obchodu Play odstránila.

Tým ale problém zažehnaný nie je. Aplikácie môžu mať používatelia už nainštalované v smartfóne alebo tablete. Pokiaľ niektorú z uvedených aplikácií náhodou vo svojom zariadení máte, ihneď ju odinštalujte. Zoznam problémových aplikácií vidíte v grafike nižšie.

TIP REDAKCIE
Facebook v Európe chystá revolúciu: Vytvorí 10 000 pracovných miest, no čo presne plánuje?
aplikacií
Zdroj: Quick Heal Security Labs

Experti z Quick Heal Security Labs odporúčajú, aby ste pri sťahovaní aplikácií, obzvlášť tých menej známych, venovali pozornosť hodnoteniam a recenziám. Hľadať by ste mali predovšetkým nízke hodnotenia, pretože vás môžu upozorniť, že s aplikáciou nie je niečo v poriadku.

Autori škodlivých aplikácií tiež často napodobňujú renomované aplikácie a značky. Používajú veľmi podobnú grafiku alebo pomenovania. Pred pár mesiacmi v obchode Play napríklad úradoval falošný Netflix

Total
29
Zdieľaní
Total
29
Zdieľať