Nvidia Titan RTX

NVIDIA má dôvod na oslavu: Ponuka grafických kariet u európskych predajcov stúpa

Na stabilné ceny si však ešte počkáme.

Nedostatok grafických kariet sa podľa všetkého pomaly blíži ku koncu. 3DCenter zverejňuje novú správu hovoriacu nielen o náraste ponuky GPU u európskych predajcov, ale aj o ich stále klesajúcich cenách. Na radostnú novinku upozornil server Digital Trends.

Priemerná cena kariet NVIDIA klesla z maximálnej hodnoty 204 % nad úrovňou MSRP (odporúčanej maloobchodnej ceny) na 91 % nad úrovňou MSRP. Správa okrem toho poukazuje aj na rastúce počty dostupných grafických kariet NVIDIA u európskych predajcov. Výnimkou je model RTX 3060 Ti, pri ktorom vraj stále možno cítiť problémy so zásobovaním.

Zdroj: 3DCenter

NVIDIA je na tom o poznanie lepšie, AMD stále trpí

Je to teda predovšetkým NVIDIA, ktorá zaznamenala zlepšenie situácie. Naopak, karty od AMD sa v Európe aj naďalej trápia. Ich cena síce klesla z hodnoty 114 % nad úrovňou MSRP na 77 %, no väčším problémom je v tomto prípade dostupnosť. Modely RX 6800 XT a RX 6800 sú u predajcov stále nedostatkový tovar, čo ženie navrch priemernú cenu celého radu (81 % na konci mája/začiatkom júna).

Je však dôležité poznamenať, že zatiaľ čo rad RDNA 2 od AMD zahŕňa len štyri grafické karty, rad Ampere od NVIDIA ich má sedem. Okrem toho sa na trhu začínajú presadzovať Lite Hash Rate (LHR) verzie grafických kariet od NVIDIA. Hlavnou črtou týchto kariet je ich jadro, ktoré obmedzuje rýchlosť hashovania kryptomenty Ethereum, čo znižuje dopyt zo strany ťažiarov kryptomien. Táto skutočnosť je dôležitá preto, lebo v údajoch od 3DCenter sa okrem tradičných kariet nachádzajú aj tieto upravené LHR karty. Dúfajme teda, že ceny budú klesať aj naďalej.

TIP REDAKCIE
Google v Rusku čelí vyše 200 miliónovej pokute, údajne nevymazal "nelegálny" obsah

Trh sa vracia späť do normálu, na stabilné ceny si však ešte počkáme

Ďalšou skvelou správou je, že NVIDIA posilňuje výrobu grafických kariet z radu RTX 30, čo je jasný indikátor, že sa trh s GPU opäť vracia späť do normálu. Proces to však rozhodne nebude rýchly. Aj keď je na tom zásobovanie o poznanie lepšie, potrvá ešte mnoho mesiacov, než sa znovu objavia stabilné ceny. V priebehu roka sa predpokladá aj rast cien modulov DRAM, čo by mohlo vyhnať ceny kariet smerom nahor. Zabudnúť pritom nesmieme ani na clá a ich stále rastúce percento.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať