Samsung: 80 % Slovákov stráca osobné veci. Pomohlo by im jedno zariadenie

Samsung ukazuje, ako sa dá predísť strateniu dôležitých vecí.

Každá strata je nepríjemná, a navyše môže vyjsť aj poriadne draho. Počas roka stratí viac ako polovica Slovákov v priemere do dvoch vecí, ďalších 22 % stratí každoročne až do 10 predmetov. Až 57 % stratených vecí sa pohybuje rádovo v desiatkach až stovkách eur. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Samsung na vzorke 1095 ľudí starších ako 18 rokov, ktorá nedávno predstavila jednoduché riešenie v podobe unikátneho lokalizačného prívesku Galaxy SmartTag, ktorý umožňuje svoje veci opäť nájsť, aj keď sa nachádzajú kdekoľvek.

O aké predmety Slováci najčastejšie prichádzajú?

Slováci najčastejšie strácajú dáždnik (40,5 %). Na druhom mieste sa umiestnili kľúče (36,9 %) a veci, ako  sú taška, ruksak či kabelka (13,8 %) nasledované mobilným telefónom (12,9 %) a peňaženkou (10,3 %). Slováci často strácajú tiež rôzne kusy oblečenia, okuliare, peniaze, USB kľúče alebo slúchadlá, ale napríklad aj dôležité dokumenty.

Infografika Samsung
Zdroj: Samsung

„Strata týchto predmetov znamená nielen finančnú ujmu, ale veľakrát aj časovú, obzvlášť ak ide o stratu peňaženky s dokladmi,“ komentuje prieskum Tomáš Balík, riaditeľ mobilnej divízie českého a slovenského Samsungu. „V niektorých prípadoch ľudí netrápi ani čas či peniaze, ale emocionálna väzba ku stratenému objektu, ako v prípade stratených domácich miláčikov.“

Zdroj: Samsung

Finančná škoda rádovo v desiatkach eur

Ročne takmer polovica Slovákov (45,7 %), v dôsledku straty rôznych predmetov, príde o desiatky eur. Škoda sa ale môže vyšplhať až do stoviek či tisícok eur (11,9 %), pokiaľ ide o drahé okuliare alebo mobilný telefón. Najčastejším miestom, kde ľudia strácajú svoje veci, sú domácnosť alebo vonkajšie bližšie nešpecifikované prostredie, ktoré sú nasledované kanceláriou a obchodom. Prieskum neukázal zásadné rozdiely medzi pohlaviami, ženy a muži sú na tom teda pri strácaní vecí podobne.

Zdroj: Samsung

Francúzske barle, vysvedčenie, dieťa či partner

Na otázku Aký najneobvyklejší / najšialenejší objekt ste počas svojho života stratili, odpovedali Slováci naozaj rôznorodo. V oblasti šperkov a cenností to boli najčastejšie náušnice, prsteň, zásnubný prsteň, retiazka, náramok či hodinky, ale aj samotné peniaze či rovno celá peňaženka, ale aj heslo od účtu v banke. Slováci veľmi často strácajú bežné veci, s ktorými prichádzajú do kontaktu alebo s nimi dennodenne manipulujú, ako sú kľúče a mobilné telefóny. Uvádzajú však aj rôzne doklady, občiansky preukaz, vodičský preukaz, pas, vysvedčenie a rodný list.

TIP REDAKCIE
Klesla na absolútne minimum: Windows 11 sa predáva lacnejšie než kedykoľvek predtým!
Zdroj: Samsung

„Takisto zdanlivo nehodnotné veci však môžu pre človeka znamenať veľa, napríklad strata zberateľských kartičiek, či už ide o pokémonov alebo hokejistov,“ poznamenáva Tomáš Balík a dodáva: „Medzi zaujímavé straty, ktoré Slováci uvádzajú, ale patria tiež kuriozity ako zubná protéza a uhlová brúska.“ Pri cestovaní potom Slováci strácajú batožinu, ale aj rodinných príslušníkov, či už je to dieťa alebo manželka. Súčasná doba priniesla aj stratu rúška a certifikátu s výsledkom testu na COVID.

Zdroj: Samsung

Samsung: Toto je riešenie!

Inteligentné prívesky Galaxy SmartTag a Galaxy SmartTag+ od Samsungu pomôžu vaše veci nájsť. Majú kompaktné rozmery 40,9 x 40,9 x 9,9 mm a vážia len 14 g (39 x 39 x 9,8 mm a 13 g v prípade SmartTag). Je teda jednoduché pripnúť ich na veci rôznych veľkostí od kľúčov cez peňaženku až po kabelku či bicykel.

Galaxy SmartTag+ je navyše vybavený technológiou UWB (ultra-wideband), ktorá umožní presnejšiu lokalizáciu a tiež využíva technológiu rozšírenej reality (AR). Funkcia AR Finder privedie užívateľa k hľadanému predmetu pomocou fotoaparátu a systému rozšírenej reality na displeji smartfónu. Oba prívesky majú reproduktor a stratený predmet môžete hľadať aj pomocou zvuku.

Zdroj: Samsung

Prívesky sú odolné voči vode i prachu (IP53) a dosah pripojenia Bluetooth je až 120 m. Pri prepojení so službou SmartThings Find môžete pomocou prívesku vyhľadávať telefón alebo zdieľať polohu prívesku s ostatnými. Pomocou Galaxy SmartTag a SmartTag+ môžete mať prehľad aj o aktuálnej polohe ďalších členov domácnosti alebo domácich maznáčikov.

Zdroj: Samsung

„Stratený prívesok je možné detegovať aj inými mobilnými zariadeniami, ktoré anonymne odošlú dáta s aktuálnou polohou strateného zariadenia do cloudu SmartThings a tá sa následne zobrazí majiteľovi SmartTagu“ dopĺňa Tomáš Balík.

Samsung SmartTag+

„Prívesky môžu slúžiť aj na ovládanie inteligentnej domácnosti. Majiteľ prívesku napríklad môže stlačením či podržaním tlačidla v dome rozsvietiť svetlá ešte predtým, ako do neho vstúpi.“ Odporúčaná maloobhodná cena prívesku Galaxy SmartTag je 34,90 eur a v prípade Galaxy SmartTag+ je 39,90 eur.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať