doom

Programátor vylepšil CAPTCHA, namiesto klikania na obrázky si môžete zahrať legendárny “DOOM”

Musíte zabiť 4 nepriateľov, než vám vyprší časový limit.

Nakoľko čítate tento článok, je zrejmé, že používate internet. A keďže používate internet, je zrejmé, že ste sa minimálne raz stretli s pojmom CAPTCHA. O čo ide? Reč je o systéme navrhnutom pre odlišovanie ľudí od automatizovaných strojov. Inak povedané, systém kontroluje, či ste naozaj človek.

Stretnúť sa s ním môžeme na rôznych miestach, na rôznych webových stránkach či pri zakladaní účtov (napríklad emailovej schránky). Môže mať niekoľko foriem, no najbežnejšia je textová forma (okienko s jedným či dvoma ťažšie čitateľnými slovami, ktoré užívateľ musí odpísať do vyhradeného poľa) a obrázková (obrázok rozdelený na niekoľko políčok alebo okienko rozdelené na niekoľko obrázkov, z ktorých musí užívateľ vyberať na základe zobrazených pokynov).

Asi ani netreba hovoriť, že mnohí považujú tento systém kontroly za otravný. A to je zrejme dôvod, prečo sa nezávislý programátor, Miquel Camps Orteza, rozhodol CAPTCHA vylepšiť. A nie, o drobnú zmenu naozaj nejde.

CAPTCHA nemusí byť vždy otravná nuda

Ako píše server Futurism, po novom môžete svoju totožnosť ako ľudskej bytosti potvrdiť tým, že si zahráte legendárnu hernú klasiku DOOM. Presne tak, namiesto klikania na obrázky či odpisovania textu máte možnosť streľať po démonoch a iných nepriateľoch. Princíp je jednoduchý – zamierite, vystrelíte. Novú verziu ochranného systému si môžete vyskúšať hneď teraz, stačí kliknúť sem.

TIP REDAKCIE
Prekvapivé výsledky: Android 11 nie je najrozšírenejšou verziou OS od Google
Zdroj: PCMag/Miquel Camps Orteza

Je tu však malý háčik, ktorý sa, paradoxne, týka práve bezpečnosti. Zvyčajne CAPTCHA zahŕňa viac než len klikanie na obrázky. Prítomný je aj overovací systém, ktorý skúma, či odpovede nie sú len náhodne vygenerovaný tip. To pri verzii s DOOM chýba, a tak sa dá povedať, že nie je až taká bezpečná.

Bezpečnosť však nebola hlavným cieľom programátora. Skôr chcel len ukázať verejnosti svoje programovacie zručnosti, nakoľko aktuálne zháňa prácu. “Vravel som si, že možno sa CAPTCHA dostane do povedomia niektorých ľudí a spoločností,” povedal programátor pre PCMag.

Total
2
Zdieľaní
Total
2
Zdieľať