Ministerstvo kodifikovalo slovenčinu: Po novom je spisovne fejsbuk, notbuk a esemeskovať

Slovenčina je jazyk, ktorý sa neustále mení. Do bežného slovníka pribúdajú nové slová, ktoré pred desiatimi rokmi vôbec nemuseli existovať. Na tieto zmeny pravidelne reaguje Ministerstvo kultúry, ktoré slovenčinu kodifikuje a dopĺňa o nové výrazy.

Spisovná slovenčina je opäť bohatšia, a to vďaka 5. vydaniu Krátkeho slovníka slovenského jazyka. V príručke, na základe odborných poznatkov, pribudli nové pomenovania, nové významy už jestvujúcich pomenovaní, ako aj nové aktuálne i ustálené slovné spojenia a frazeologické jednotky. Dokumentujú dynamiku vývoja spoločnosti, ktorá nevídanou rýchlosťou mení všetky oblasti nášho života, vrátane jazyka ako dorozumievacieho prostriedku,“ informuje Ministerstvo.

Fejsbuk
Nie Facebook, ale fejbuk.

Čo sa teda zmenilo? Pribudli niektoré „technologické“ výrazy, ktoré doteraz neboli oficiálne kodifikované. Namiesto notebook by ste spisovne mali používať označenie notbuk, namiesto Facebook zas fejsbuk.

Fejsbuk, notbuk aj esemeskovať

Spisovné je tiež použitie výrazu esemeskovať alebo ememeskovať. Kuriózne je tiež to, že označenie „kufor“ sa doteraz nemalo spisovne používať pri označení batožinového priestoru vozidla. Možné je to až odteraz. Doteraz sa označenie kufor mohlo používať len pre pomenovanie „schránky na šatstvo či obuv“.

TIP REDAKCIE
Huawei na Slovensku predstavil herné monitory MateView GT: Prekvapia cenou

Slovníkové informácie tohto typu plnia mimoriadne dôležité poslanie. Vymedzujú hranice medzi spisovným jazykom a nespisovnými útvarmi slovenského jazyka a ich výrazovými prostriedkami, čím prispievajú k zvyšovaniu jazykovej kultúry,“ píše Ministerstvo.

„Ministerstvo kultúry zodpovedné za starostlivosť o štátny jazyk a jeho ochranu na odporúčanie Ústrednej jazykovej rady, poradného orgánu ministerky kultúry,  vyhlásilo nedávno 5. vydanie Krátkeho slovníka slovenského jazyka za jednu zo základných kodifikačných príručiek. Tým, že najnovšia kodifikačná príručka poskytuje odpovede na otázky súvisiace s výkladom významov jednotiek slovnej zásoby, ktoré vznikajú pri každodennom používaní slovenčiny, stáva sa pre odborníkov i laikov spoľahlivým poradcom v otázkach jazyka,“ dodáva.

Nezabudnite si na svojom notbuku otvoriť fejsbuk a čítať tekbajt. Emeskovaním o tom môžete dať vedieť aj vašim známym.

Total
28
Zdieľaní
Total
28
Zdieľať