Messenger a Instagram opäť sklamali: Chýba základná funkcionalita, ľudia strácajú nervy

Ak chcete, aby si vaše správy neprečítal niekto cudzí, nepoužívajte Messenger a Instagram.

Facebook aktuálne odráža jeden útok za druhým. Najskôr mu Apple uštedril nepríjemnú ranu, keď majiteľom iPhonov od verzie iOS 14.5 umožnil zrušiť sledovanie dát, teraz je pod paľbou z iného dôvodu, konkrétne kvôli Messengeru a Instagramu.

Nechcel totiž povedať, kedy začne podporovať end-to-end šifrovanie na populárnych platformách ako Messenger a Instagram.

Sociálna sieť nakoniec poľavila, no odpoveď ľudí, ktorí si dávajú záležať na bezpečnosti, určite nepoteší. Len pre úplnosť, end-to-end šifrovanie (E2EE) zabezpečuje, aby si správu, ktorú niekomu posielate, skutočne prečítal len príjemca. Bez šifrovania totiž existujú možnosti ako sa k správam dostať aj bez toho, aby ste ju buď pôvodne posielali alebo boli príjemcom.

Používatelia na Messengeri si už šifrovanie môžu vyskúšať, no len v rámci špeciálneho režimu „Tajná konverzácia,“ ktorú musíte vyvolať v nastavení daného kontaktu. Dá sa teda tvrdiť, že drvivá väčšina konverzácií chránená nie je. Ako vyplýva z vyjadrenia pre XDA-Developers, dlho ani nebude.

TIP REDAKCIE
TOP 4 Xiaomi vychytávky, ktoré Slováci vyhľadávajú. V čom sú iné?
Messenger ani Instagram ešte dlhú dobu nebudú podporovať šifrovanie.
Mohamed Hassan / pixabay.com

Messenger a Instagram až v roku 2022

Pracujeme tiež tvrdo na tom, aby sme priniesli end-to-end šifrovanie do našich komunikačných služieb. Toto ochráni súkromné správy ľudí, čo znamená, že si ich prečíta len odosielateľ a prijímateľ. Prístup k nim nebudeme mať ani my. Očakávame, že tento rok so šifrovaním pre Messenger a Instagram poriadne pohneme. Dokončiť sa nám to však určite podarí najskôr v roku 2022,“ informovala sociálna sieť.

Je absolútne šokujúce, že tak obrovská spoločnosť, akou Facebook jednoznačne je, nedokáže v roku 2021 ponúknuť chránený spôsob ako komunikovať. Túto neschopnosť využívajú ďalšie platformy ako Telegram či Signal, ktoré šifrovanie podporujú už dávno.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať