Apple hasí problém: Displej na novom iPade za vyše 1 000 € prepúšťa svetlo

Nie je isté či s tým Apple bude vedieť niečo spraviť.

Nové technológie len málokedy fungujú tak, ako by mali, hneď po ich predstavení. Problémy nevyhli ani novému iPad 12.9“ s čipom Apple M1Mini LED displejom. Americká spoločnosť chcela s novým displejom vyriešiť problém s kontrastom. Jedným ťahom však priniesla ďalší problém – presakujúce svetlo, informoval server Wcfftech.

Apple približne pred mesiacom predstavil nové tablety iPad Pro v 11 aj 12,9 palcovej verzii. Väčší z dvojice dostal novú technológiu zobrazovacieho panela – Mini LED. Displej má v sebe zabudovaných cez 10 tisíc maličkých diód určených pre priame podsvietenie. Starajú sa o to, aby tablet zobrazoval obsah pri vyššom kontraste a aby čierna ostávala skutočne čiernou.

Ak by ste na celom displeji chceli zobraziť len čiernu farbu, fungovalo by to naozaj skvele. To sa však málokedy stáva. Diódy sú bohužiaľ príliš veľké na to, aby dokázali vytvoriť vysoký kontrast na pixelovej úrovni, čo so sebou prináša nepríjemný efekt presakujúceho svetla.

TIP REDAKCIE
Nabíjačka pre elektromobily bude v Spojenom kráľovstve povinnou výbavou každej novej domácnosti

Diódy na iPade: Ani dosť malé, ani veľké

LCD displej, ktorý Apple používal doteraz takýto problém nemal. Diódy boli totiž väčšie, a tak prechod medzi kontrastnými pixelmi nebol tak jasný. Mini LED displej má diódy takej veľkosti, že nie sú ani dosť malé na podsvietenie len potrebných pixelov a zároveň ani dosť veľké na to, aby bol prechod medzi oboma kontrastnými zónami príjemne plynulý. Nad jednou diódou, ktorá osvetľuje približne 500 pixelov sa tak nachádzajú tmavé, aj svetlé miesta.

Efekt to určite nie je príjemný. V bezprostrednej blízkosti svetlého objektu je namiesto čiernej farby presiaknuté podsvietenie. Neraz to vyzerá tak, ako by daný objekt vyžaroval vlastné svetlo. To, ako to Apple plánuje opraviť a či to vôbec je možné, zatiaľ nevieme.

Total
10
Zdieľaní
Total
10
Zdieľať