Krok vpred: Český operátor Vodafone oficiálne vypol svoju 3G sieť

Podobný krok zvažujú aj iní operátori.

V susednej Českej republike učinili významný krok vpred. Domáci operátor Vodafone včera oficiálne vypol svoju 3G mobilnú sieť, informuje server idnes.cz. Uvoľnia sa tak kapacity pre rýchlejšie 4G a 5G siete.

Generácia 3G sietí je už, pravdupovediac, zastaralá. Už dlhé roky výrobcovia vybavujú svoje smartfóny podporou pre minimálne 4G konektivitu, čo znamená, že vyťaženosť 3G siete v poslednom období prudko klesla.

Zmenu pocíti len málokto

Drvivých 99 % zákazníkov operátora Vodafone surfuje na 4G sieti. Definitívne odstavenie 3G siete tak pocíti skutočne veľmi malá hŕstka užívateľov, ktorí z celku tvoria len 0,4 %. Tí so smartfónmi, ktoré nepodporujú modernejšiu 4G konektivitu, sa pri odosielaní správ SMS či pri telefonovaní budú spoliehať na GSM sieť.

No ak už daný zákazník bude chcieť vyššiu rýchlosť dát, bude musieť vymeniť SIM kartu a k tomu si zaobstarať aj novšie zariadenie. Našťastie, trh je dnes prešpikovaný smartfónmi z rôznych cenových kategórií, a tak nové zariadenie nemusí nutne vyjsť draho.

Je viac než zrejmé, prečo sa Vodafone takto rozhodol a prečo nad podobným krokom rozmýšľajú aj ďalší operátori, a to nielen v Českej republike. Uvoľnené frekvencie budú využité na 4G siete a aj novú generáciu 5G sietí.

Total
23
Zdieľaní
Total
23
Zdieľať