Od júla bude na Slovensku vyššie životné minimum a tento fakt ovplyvní takmer každého občana. Pre jednu plnoletú osobu je životné minimum vo výške 283,13 eura a pre dieťa 129,74 eura. Životné minimum išlo hore kvôli inflácii. Súbežne s ním ale pôjdu hore aj rôzne dávky alebo príspevky.
Životné minimum je minimálna hranica príjmu, ktorú štát uznáva ako potrebnú na zabezpečenie základných životných potrieb – bývania, stravy, oblečenia a základných služieb. Slúži ako referenčná suma pri posudzovaní nároku na rôzne sociálne dávky, napríklad dávku v hmotnej núdzi, prídavky na dieťa či daňový bonus. Na Slovensku sa životné minimum každoročne upravuje k 1. júlu a inak tomu nebude ani tento rok.
Životné minimum bude vyššie
Ako uvádza portál tvnoviny.sk, ten, kto má menej ako životné minimum, je oficiálne v hmotnej núdzi. Napriek tomu chudobní občania od štátu nedostanú dávky v sume minima, ale oveľa nižšie. Základná sociálna dávka pre dospelého je zhruba 90 eur. Táto suma teda nedokáže pokryť nutné výdavky, a preto mnohí Slováci žijú v biednych podmienkach. Nová suma však ovplyvňuje takmer každého z nás, pretože sa k nej viažu rôzne dávky alebo štátne príspevky. Od júla tohto roka stúpnu napríklad kompenzačné príspevky pre zdravotne hendikepovaných alebo náhradné výživné. Slováci hovoria, že suma je nastavené veľmi nízko a z týchto peňazí sa dá dôstojne vyžiť len veľmi ťažko. Odborníci si myslia, že systém by mal byť nastavený inak. Štát by mal v rámci pomoci v hmotnej núdzi vyselektovať ľudí, ktorí peniaze skutočne potrebujú a tiež zabezpečiť, aby sa tieto financie k nim skutočne dostali.
Porastú rôzne dávky
Ako sme naznačili v úvode, spolu so životným minimom porastú desiatky rôznych dávok alebo iných nárokov. Od budúceho roka (k prvému januáru 2026) stúpne rodičovský príspevok, nezdaniteľné minimum aj minimálne dôchodky. Tu však zoznam životných situácií, ktoré životné minimum ovplyvňuje, nekončí. Zasiahne tiež nároky na vysokoškolské, stredoškolské a sociálne štipendiá. A dotkne sa tiež minimálnych odvodov na zdravotné postenie.
Ako píše portál tvnoviny.sk, vláda si je vedomá, že suma tohto minima je odtrhnutá od reality a aj preto chystá zmeny. V programe uvádza, že ho definuje nanovo, nakoľko aktuálna metodika pochádza ešte z deväťdesiatych rokov minulého storočia. Rezort práce chce preto navrhnúť nový koncept životného minima, ktorý má zodpovedať životným nákladom ľudí žijúcich na Slovensku.