AMD má kvôli nedostatku čipov zrušiť Zen 3+. Nový Zen 5 sa inšpiruje smartfónmi

Ryzen s big.LITTLE?

Spoločnosť AMD je na vrchole s ďalším rekordným štvrťrokom, a tak sa začalo špekulovať o budúcich produktoch Zen. Zen 5 je obzvlášť zaujímavý, pretože AMD by mohol nasledovať kroky spoločnosti Intel a do svojich desktopových procesorov zaviesť architektúru big.LITTLE.

Dozvedeli sme sa tiež, že nedostatok čipov by mohol viesť k úplnému zrušeniu Zen 3+.
Čipy Intel Alder Lake, ktoré majú debutovať v druhej polovici tohto roka, prinesú do desktopov kombináciu väčších výkonných jadier a menších jadier s vysokou účinnosťou. Rovnakú architektúru bude mať aj Raptor Lake z roku 2022, ktorý tiež využíva päticu LGA 1700.

Podľa MoePC budú mať hybridný dizajn aj procesory Zen 5 radu Ryzen 8000. Procesory s kódovým označením Strix Point budú údajne obsahovať aspoň jeden model s ôsmimi veľkými jadrami Zen 5 vyrobenými 3 nm výrobným procesom TSMC a štyrmi bližšie nešpecifikovanými menšími jadrami.

AMD Ryzen
Nový Ryzen 5 môže používať architektúru zo smartfónov.

AMD sa vzdá 6 nm Zen 3+

Spoločnosť TSMC v súčasnosti plánuje testovanie 3 nm v roku 2021 a masovú výrobu v roku 2022, takže keď bude Zen 5 používať tento proces pri svojom vydaní v roku 2024, pôjde o otestovanú technológiu. Polovodičový gigant uviedol, že 3 nm výrobný proces ponúka o 25 až 30 % nižšiu spotrebu energie, o 10 až 15 % vyšší výkon a 1,7-násobné zvýšenie hustoty tranzistorov v porovnaní s 5 nm.

TIP REDAKCIE
Galaxy Unpacked 2: Samsung pozýva na ďalšie podujatie, prebehne 20. októbra

V publikácii sa tiež opakujú nedávne správy o tom, že chystané modely postavené na AMD Zen 3+ s kódovým označením Warhol vôbec neprídu v dôsledku krízy spôsobenej nedostatkom čipov. Zen 3+, ktorý má využívať 6 nm proces TSMC, sa z plánov AMD vytratil, takže by mohlo ísť o viac než len fámu. Zen 4 postavený na 5 nm sa medzitým očakáva koncom roka 2022 alebo začiatkom roka 2023.

Začiatkom tohto týždňa spoločnosť AMD oznámila ďalší rekordný štvrťrok, keď jej tržby vyskočili o 93 % na 3,45 miliardy dolárov.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať